Premiera książki „Trzy na godzinę”

Premiera książki „Trzy na godzinę”
Premiera książki „Trzy na godzinę”

Wstrząsające historie dziewczyn, które nie zawiniły, a poniosły karę. Nie mogę zapomnieć dziewczyny, którą poznałam w biednej wiosce niedaleko Delhi.W dwa lata po bardzo brutalnym gwałcie mieszka drzwi w drzwi z gwałcicielem będącym cały czas na wolności. A on codziennie śmieje się jej w oczy - Anna DereszowskaIndie to kraj kontrastów. Z jednej strony bogactwo, z drugiej niesamowita bieda. Kobieta jest traktowana jak istota niższej kategorii i bardzo często doświadcza przemocy seksualnej.

Ofiarami gwałtów są Hinduski i przybywające z różnych stron świata turystki – dorosłe kobiety,nastolatki, małe dziewczynki. Gwałty zdarzają się w biały dzień. Na ulicy, w kinie, w autobusie.Gwałciciel nigdy nie jest winny. Według mężczyzn zawsze winna jest kobieta: jej wygląd, strój, zachowanie. I właśnie dlatego trzeba o tym mówić, trzeba działać!

Książka "Indie. Trzy na godzinę" powstała na podstawie obsypanego nagrodami filmu dokumentalnego w reżyserii Małgorzaty Łupiny. Szeroko omawia szokujący problem gwałtów w Indiach. Wyznania ofiar zestawia z opiniami polityków, stróżów prawa i adwokatów, którzy broniąc oprawców, obciążają winą ofiary. Aby poprawić los kobiet w Indiach, potrzebne są głosy sprzeciwu wobec bezprawia. Ta książka jest kolejnym z nich.

Adwokat z New Delhi: To one prowokują mężczyzn. Gdyby gwałt przytrafił się mojej córce,osobiście oblałbym ją benzyną i podpalił.

Premiera książki „Trzy na godzinę”
Premiera książki „Trzy na godzinę”

Fragmenty książki: „Przekonanie, że to ofiara gwałtu odpowiada za doznaną przemoc seksualną, w Indiach jest powszechne. Często nawet matka, ojciec czy rodzeństwo skrzywdzonej kobiety tak sądzą.– Oni uważają, że jestem winna – wyznała Chameli. – Tak myśli moja rodzina i pozostali też. Mówią,że to moja wina, a nie tamtych chłopaków. Moja. Jestem tym zrozpaczona. Myślę: co za ludzie są na świecie? Co za rzeczy wygadują?”

„– Ofiarom gwałtów bardzo trudno wieść normalne życie – tłumaczy Akash. – Ludzie z ich otoczenia nie wiedzą, jak z nimi postępować, jak je traktować. Shabnam i Chameli są problemem dla swoich rodzin. Chameli będzie bardzo trudno odnaleźć się w przyszłości. Nikt nie zechce jej poślubić, bo została zhańbiona. Rodzina uważa ją za przeklętą. Tak samo jest z Shabnam. Jej ojciec popełnił samobójstwo ze wstydu, że została zgwałcona. To są traumatyczne przeżycia. Obie dziewczyny muszą przez nie przechodzić.

Premiera "Trzy na godzinę" 18.12 godz 23:30

Powtórka w Wigilię 24.12 godz 00:40

Będzie to specjalna wydłużona wersja dokumentu!Zapraszamy do oglądania!

Zobacz VIDEO:

Trzy na godzinę

podziel się:

Pozostałe wiadomości