Jedzenie mnie brzydzi

Jedzenie mnie brzydzi
Jedzenie mnie brzydzi

Zaburzenia łaknienia, czyli anoreksja, bulimia – to plagi XXI. Chorują na nie coraz większe grupy i coraz młodsze dzieci. Lekarze zdiagnozowali i opisali jeszcze jedną jednostkę chorobową związaną z odżywianiem; ARFIT (skrót pochodzi od angielskiej nazwy), czyli zespól ograniczania i unikania pokarmów, potocznie przez rodziców nazywany wybrzydzaniem.

Kiedy 2-latek krzyczy: „nie chce tego jeść”, histeryzuje i ucieka – rodzice i lekarze przeważnie lekceważą problem, uważając, że dziecko z tego wyrośnie i jest to objaw najzwyklejszego dziecięcego buntu. Przeważnie mają rację!

Kiedy odrzucanie jedzenia jest fanaberią, buntem lub wynikiem rodzących się preferencji smakowych, a kiedy należy interweniować, bo może być oznaką poważnego problemu? Na pewno niepokojące jest, kiedy dziecko przez dłuższy czas unika niektórych pokarmów lub, co gorsza, wyklucza ze swej diety całe grupy pokarmowe nie tolerując ich smaku.

Niektóre przypadki mogą być ekstremalne. Dziecko przyjmuje jedynie określone pokarmy, i jego dieta jest tak uboga, że prowadzi to do niedożywienia, różnych schorzeń, łącznie z zagrożeniem życia.

Zapraszamy na nasz dokument!

podziel się:

Pozostałe wiadomości