Oblicza prostytucji
powrót do listy

Oblicza prostytucji

Nasze programy: Polskie poprzednie sezony

OPIS SEZONU JESIEŃ 2014

Ten dokumentalny serial odkrywa tajniki najstarszego zawodu świata oraz życie prostytutek w Polsce.

Bohaterowie serii, zarówno kobiety, jak i mężczyźni, opowiedzą o swojej pracy i konsekwencjach związanych z uprawianiem tzw. płatnej miłości. Zdradzą, dlaczego zdecydowali się wykonywać tak niebezpieczny i niechlubny zawód. Opowiedzą, jak radzą sobie z jego trudami i opinią otoczenia. Oprócz rozmów z prostytutkami, za pomocą inscenizacji i ukrytej kamery, pokazane zostaną ich rozmowy z klientami oraz wszystko to, co dzieje się przed i po zbliżeniu. Serial przedstawia różne odcienie prostytucji: pracę w agencjach towarzyskich, seks na telefon, anonse z ogłoszeń internetowych, prostytucję uliczną, a także, o której rzadziej się mówi – prostytucję męską – homo i heteroseksualną.

Oblicza prostytucji
Oblicza prostytucji


OPIS SEZONU WIOSNA 2014

Bycie kobietą ma wiele twarzy. Nie wszystkie są piękne i dumne. Wszystkie warte tego, żeby się im przyjrzeć. Tylko spojrzenie na różne wymiary kobiecego losu pozwala zrozumieć istotę kobiecości. Przenikliwa dokumentalna seria "Oblicza prostytucji", przez pryzmat różnorodnych historii, dociera do prawdy o trudnych problemach, potrzebach, dramatycznych wyborach i wielkich marzeniach kobiet. Obala mity. Uczy zrozumienia i współczucia. Budzi wzruszenie. Mówiąc o różnorodnych formach i aspektach prostytucji wskazuje również na jej zagrożenia; przestrzega. "Oblicza prostytucji" to cykl unikatowy, ponieważ patrzący na problem nie z punktu widzenia zdystansowanego obserwatora, ale oczami kobiet uprawiających ten niebezpieczny i upokarzający zawód; także oczami ich najbliższych – rodziców czy… dzieci.

Wielu ludzi woli kojarzyć kobiety uprawiające seks za pieniądze ze specyficzną, "rzucającą się" w oczy kastą funkcjonującą na obrzeżach społeczeństwa. Prawda jest inna: dziś prostytutką bywa wysmakowanie elegancka i elokwentna kobieta z willi za rogiem, nieletnia córka powszechnie szanowanych ludzi, wzorowa uczennica liceum, studentka prawa, zapobiegliwa gospodyni domowa, policjantka, dobra żona i troszcząca się o godny byt dla swoich dzieci matka. Oblicze prostytucji zmienia się razem ze specyfiką czasów. Cykl programów podąża śladem tych zmian pokazując nie tylko losy dziewczyn z agencji towarzyskich, tak zwanych "tirówek", czy pań pracujących w branży magazynów i filmów porno. Autorom cyklu udało się uzyskać wstrząsające wyznania nieletnich prostytutek, prostytutek ekskluzywnych, czy zwykłych dziewczyn traktujących płatny seks jako dorywczą pracę.

Dokumentalna seria przynosi prawdziwe i bolesne odpowiedzi na ważne pytania: "Co powoduje, że kobieta podejmuje taką pracę?" "Jeśli ma rodzinę – jak znosi podwójne życie?". "Czy czuje do siebie obrzydzenie?’. „Dlaczego decyduje się wyznać prawdę swoim dzieciom?". "Czy łatwo jest zerwać z prostytucją?". "Czy są rzeczy bardziej upokarzające niż seks za pieniądze?”.

Wyznania są wstrząsające: "Bardziej niż płatny seks z obcym mężczyzną upokarza to, że nie ma się na jedzenie dla dzieci i nie można znaleźć pracy". Córka prostytutki mówi ze łzami w oczach: "Ojciec odszedł, zostawił nas z dwudziestoma złotymi w portfelu, mama nie miała zatrudnienia, znaleźliśmy się na skraju nędzy… Wiem jak trudna musiała być to decyzja, ale jestem dziś wdzięczna mamie, że ją podjęła. W przeciwnym razie ja i brat bylibyśmy w sierocińcu”.

Nierzadkim powodem decyzji o sprzedawaniu własnego ciała jest miłość do dzieci, chęć zapewnienia im godnego bytu; widmo rozłąki rodziny; chęć zagwarantowania sobie niezbędnego dziś wyższego wykształcenia. Praca we wspólnie prowadzonej firmie - agencji towarzyskiej - bywa substytutem rodzinnego domu: "pomagamy sobie, dbamy o siebie, wspieramy się; wszystkie jesteśmy po przejściach".

Oglądając dokumenty tej serii widz zrozumie, że praca prostytutki nie ogranicza się do aktu seksualnego. Wymaga wielu zabiegów logistycznych, nieustannej aktorskiej gry, ciągłego przeobrażania się zgodnego z oczekiwaniami klientów, znoszenia dyskomfortu fizycznego i psychicznego bólu.

„Oblicza prostytucji” to również portret kobiet, które ciągle mają swoje trudne do zrealizowania cele i wielkie, ciągle obecne w ich życiu, pragnienia. Prostytutki przed pójściem spać marzą. O czym? Żeby nie uprawiać tego zawodu do końca życia. I o domu...

tvnpix