Aktualności

19 rzeczy, dla których warto było żyć w 2017 roku
Karolina Korwin Piotrowska 

Drodzy państwo - to był całkiem dobry rok, mimo utyskiwań. Oto mój subiektywny ranking, alfabetyczny, rzeczy, które uczyniły mijający 2017 rok, milszym, łatwiejszym do przeżycia.

1. Kuba Badach i jego „Oldschool"- jako jeden z niewielu twórców, którzy nie muszą się dla szybkiej kasy i paru lajków prostytuować i robić „letnich hitów na festiwal", Badach po raz kolejny udowadnia, że dobra muzyka, doskonała aranżacja, pomysł, genialny wokal i wrażliwość muzyczna oraz muzyczny gust obronią się zawsze.
2. Magdalena Boczarska w „Sztuce kochania"- polscy aktorzy są tak dobrzy, że potrafią zagrać w filmach biograficznych znacznie lepiej od oryginału, jak Więckiewicz zagrał Wałęsę a Kot zagrał Religę, a Magdalena Boczarska i jej filmowa, cudowna i żywa Michalina Wisłocka jest tego kolejnym, doskonałym przykładem. Dzięki tej roli i sukcesowi kasowemu filmu, edukacja seksualna w Polsce nie zeszła całkiem na psy i do podziemi. A sama Magda tak wkręciła się w rolę, że sama zaszła w ciążę, niedawno została mamą i wypada jej życzyć, by dostawała teraz role na miarę Michaliny Wisłockiej, która dzięki niej zyskała drugie życie.
3. Celebryci - wreszcie ruszyli się i zaczęli zabierać głos w słusznej sprawie - Dominika Kulczyk i Kuba Błaszczykowski wsparli finansowo Fundację „Dajemy dzieciom siłę" i prowadzony przez nią telefon zaufania - kwota 430 tysięcy złotych uratowała zapewne tysiące dzieciaków w potrzebie. Kacper Kuszewski przeznaczył nagrodę w telewizyjnym show na rzecz Centrum Praw Kobiet. Filip Chajzer jak zwykle zaangażował się w pomoc dla Powstańców czy dla Oliwki, której pomógł zorganizować urodziny. Wiele gwiazd zaangażowało się w obronę sądów i demokracji - Maja Ostaszewska, Maciej Stuhr czy Magdalena Cielecka, a także, wreszcie, gwiazdy internetu jak Maffashion czy Kasia Tusk. Cały czas charytatywnie działają Paweł Małaszyński, Magdalena Różczka, Joanna Krupa czy Małgorzata Kożuchowska. Nareszcie polscy celebryci zdają sobie sprawę, że nie można być tylko żywym słupem reklamowym, że czasami trzeba zrobić coś więcej, dla innych, dla wspólnej sprawy i nie bać się polityki czy tematów społecznych.
4. „Cicha noc" - jeden z najlepszych polskich filmów ostatnich lat, koncert gry aktorskiej na takie nazwiska jak Jakubik, Ogrodnik, Budnik czy Suchora, historia, w której każdy z nas zobaczy jakąś opowieść sobie doskonale znaną, a do tego sukces komercyjny filmu - to wszystko na szczęście świadczy o tym, że nie tępymi strzelankami i durnowatymi komedyjkami Polak żyje. Jest nadzieja...
5. Karolina Czarnecka i jej Gang Śródmieście, czyli feministyczne disco polo z przekazem, przytupem, niesamowicie wpadające w ucho, czego przykładem jest hitowa „Discopolka"- zobaczcie na You Tube. Warto. Feminizm ma nową, nieopatrzoną w mediach, młodą, zbuntowaną i niegrzeczną i inteligentną oraz dowcipną twarz. Wreszcie.
6. Jakub Gierszał x 5- czyli od fatalnej „PolandJa", przez świetny „Pokot", bardzo mocnego, z hollywoodzkim potencjałem „Najlepszego", brutalną i dramatyczną „Zgodę", aż po rewelacyjny, pokazany w Gdyni film pt. „Pomiędzy słowami" - premiera na wiosnę 2018 r.- to był zdecydowanie jego rok. Poprzeczka jest więc cholernie wysoko, oczekiwania również i teraz trzeba zadać sobie pytanie: "Co dalej?" Sądząc po tym, co jego rówieśnicy porobili ze świetnie zapowiadającymi się karierami, wiadomo jedno - nie ma takiej kariery ani takiego talentu, których w Polsce nie da się zaprzepaścić. Oby nie szedł ich śladem. Jeśli nie zwariuje, nie pójdzie w tanią komercję i nie będzie brał byle czego, jest nadzieja.
7. Instagram Katarzyny Nosowskiej - czy można na Instagramie pełnym wielkich ust przypominających według jednych karpia a innych waginy, wypiętych tyłków oraz wielkich biustów i poziomu intelektualnego ameby, w porywach do pantofelka, zrobić coś, co kręci, bawi i pokazuje pozbawioną nachalnego sponsoringu osobowość autora? Tak, trzeba jedynie wejść na profil Nosowskiej, na którym niemal codziennie pojawiają się cudne filmiki opatrzone hashtagiem: #ajazemjejpowiedziała . Kto widział, ten wie. Kto nie widział, niech nadrobi zaległości.
8. Maluch dla Hanksa- absolutne szaleństwo, które znalazło swój finał w tym roku - Tomowi Hanksowi spodobał się samochód, dał temu wyraz w mediach społecznościowych, a wtedy pewna zwariowana i kreatywna Polka, Agnieszka Jaskólska, postanowiła dać mu ten samochód, w wersji przygotowanej specjalnie dla niego i wysłać go do Stanów. Połączono to z akcja charytatywną na rzecz szpitala w Bielsku- Białej. I tak Hanks ma jedyny na świecie model fiata 126 p. Bielsko-Biała ma sławę za oceanem, a my udowodniliśmy, że Polak, albo raczej Polka potrafi.
9. Miuosh i POP - Katowicki raper, Miuosh nagrał świetną, bardzo przemyślaną i zaskakującą muzycznie płytę pt. „POP", na której zaśpiewali m.in. Nosowska, Kozidrak i Organek i to są prawdziwe perły. Warto Miuosha poznać, iść na jego rewelacyjny koncert, dać zaczarować się, bo Miuosh to prawdziwy, idący swoją drogą, muzyczny geniusz.
10. Lubmy się trochę, czyli wielkie aktorki na Orłach - trzy aktorki - Iza Kuna, Agata Kulesza i Agata Buzek wyszły na scenę w trójkę i wtedy nagrodzona za rolę Kulesza odczytała TO: „Chciałabym przeczytać tekst, który napisałyśmy wspólnie w domu Agaty Kuleszy. Wszystkie trzy jesteśmy ambitne i mamy nerwicę. Kulesza jest katoliczką, Kuna jest ateistką, a Buzek jest chuda. Kuna ma dwoje dzieci, Kulesza jedno, a Buzek jest córką premiera. Buzek nie je mięsa, Kuleszy ścięli drzewo i płakała jak nigdy w filmie, a Kuna brzydzi się przyrodą. I mimo tych różnic i tego, że dzisiaj tylko jedna z nas dostała Orła, będziemy nadal pracować, szanować się, sprzeczać i spotykać w domu Agaty Kuleszy. Lubmy się trochę". Tak, w tych dziwnych czasach to trochę jak wołanie na puszczy, tym bardziej cenne...

11. Kolekcja Studia Filmowego TOR na DVD - Najlepsze polskie filmy na DVD i na Blu-ray, odrestaurowane, z nowym dźwiękiem i obrazem jak żyleta - czyli m.in. „Przypadek", „Rejs", „Dzieje grzechu", „Dreszcze", „Barwy ochronne", „Szpital przemienienia" czy „Życie rodzinne". Podstawa wiedzy o polskim kinie, w doskonałej jakości. Wreszcie. To miło, że wreszcie doceniamy nasze dziedzictwo kulturalne i wzorem innych krajów, jak Francja czy Niemcy, dbamy o to, by nie tylko najnowsze, ale i starsze filmy były dostępne dla kinomanów, w doskonałej jakości, do kupienia za rozsądną cenę.

12. „Przekrój"- co prawda numer pierwszy reaktywowanego po latach kultowego magazynu ukazał się w grudniu 2016, ale sukces reaktywacji „Przekroju" to rok 2017, kiedy magazyn sprzedawał się i nadal sprzedaje wyśmienicie. Teraz „Przekrój" jest kwartalnikiem, magazynem do czytania, kombinowania i do myślenia, bez kroniki towarzyskiej, zdjęć cycków, wszechobecnych idiotyzmów, ale z humorem i ironią. Brawo!

13. Sexed.pl - Anja Rubik, modelka, ambasadorka Polski za granicą. pokazała niedowiarkom i niektórym seksistowskim publicystom, jak się robi kampanię społeczną. I to o seksie, czyli o czymś, o czym Polak katolik, skupiony na patriotycznej modlitwie i czytaniu pasków w TVP Info, raczej myśleć nie powinien. Oddźwięk był spory, ludzie, głównie młodzi o tym mówili i filmiki udostępniali na potęgę, media z obu stron politycznej barykady miały o czym pisać, bo celebryci otwarcie w krótkich filmikach mówili o seksie, masturbacji, prezerwatywach, AIDS, pierwszym razie czy homoseksualizmie. Jest moc. Jest wiedza, mądry język mówienia o seksie, edukacja w prosty sposób i prawda. I świadomość, że w ciekawym kraju żyjemy, jeśli za edukację życiową narodu miast polityków, którzy biorą za to pieniądze podatników, brać się muszą celebryci. Ktoś przecież musi.

14. Agnieszka Suchora - to jedna z większych i fajniejszych aktorek swego pokolenia, odkryta z przytupem teraz, po „Cichej nocy", w którym to filmie zagrała matkę, kobietę, w której oczach, twarzy i gestach zobaczą się tysiące zamęczonych życiem i sklecaniem rodziny do kupy kobiet polskich; jest silna, zdeterminowana, żeby rodzinę trzymać razem i w zgodzie, jest strasznie zapracowana, zafrasowana, ale równie kochająca. Cudowna rola, cudowna Suchora, oby zachwyt nad nią, jedną z niewielu aktorek, które mają poczucie humoru, błyskotliwą inteligencję i naprawdę mają coś do powiedzenia i to z sensem, trwał długo. Zasługuje na to. Jest wielka. Ale to już napisałam.

15. „Twój Vincent"- arcydzieło po prostu, z szansą na nominację do Oskara. Nominowany do Złotego Globu, wielki sukces komercyjny na świecie, wyłącznie bardzo dobre recenzje, po prostu same cuda. Sprostytuowany do cna wielki malarz Van Gogh, sprowadzony wbrew sobie do roli podkładki pod talerz ze wzorem nieśmiertelnych słoneczników, nagle ożył na ekranie, namalowany w stylu swoich obrazów, dzięki fantazji, determinacji i artystycznemu szaleństwu Polaków.

16. „Ucho Prezesa"- Można? Można! Zrobić serial komediowy, który wpływa na polską politykę, o którym wszyscy dyskutują, który doskonale komentuje polską polityczną, przypominająca niezły cyrk albo horror, rzeczywistość i lepiej się to ogląda niż telewizje informacyjne, bo tam już naprawdę strach bez nerwów patrzeć. Do tego aktorzy klasy Andrzeja Seweryna, Wojciecha Kalarusa, Grzegorza Małeckiego są znacznie lepsi od oryginałów. Iza Dąbrowska po tym serialu jest fantastyczną „Panią Basią", Anna Próchniak zachwyca jako rozerotyzowana posłanka Nowoczesnej, Michał Czernecki to lepsza wersja Prezesa TVP, podobnie jak Lesław Żurek zachwyca jako Rysiek Petru czy Anna Smołowik jako Agata, żona Adriana... Cudny duet na miarę legendarnego duetu komediowego Flipa i Flapa, stworzyli Mariusz Cieślik jako Mariusz i Robert Górski jako Prezes Jarosław; no aż się serce raduje na nowe odcinki. Poza tym, każdy w Polsce wie, kim jest Adrian i że znowu siedzi w korytarzu, przed gabinetem Prezesa Jarosława. Bidulek. Na szczęście można szusować na nartach.

17. „Wataha 2"- polski serial roku, czyli można nad Wisłą zrobić serial, który nie traktuje widza jak odciętego od seriali ze świata kretyna, trzyma nieustannie w napięciu i zaskakuje, a do tego jest grany, napisany i zrealizowany technicznie na poziomie światowym. Nic tylko rzucić wszystko i jechać w Bieszczady. I czekać, oby, na część 3. tej historii...

18. Andrzej Wajda - dzieła wszystkie na DVD - nareszcie! Można go było wygumkować i ostentacyjnie nie zauważyć na gali Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, ale pamięć mu się należy, bo my wszyscy, chcemy tego czy nie, jesteśmy z Wajdy. Jego filmy ukształtowały emocjonalność, patriotyzm i wrażliwość niejednego Polaka, czy to się rządzącym podoba czy nie. Wszystkie filmy wielkiego Mistrza, masa świetnych i bezcennych, fascynujących materiałów dodatkowych, wszystko to wydane na niespotykanym na polskim rynku światowym poziomie. Jedynie cena lekko powala, ale TAKI box Wajdy zdarza się raz na wiele lat.

19. WOŚP - wystarczy podać kwotę: 105 570 801,49 złotych i wszystko jasne - tyle zebrano w 2017 roku. Następny Finał odbędzie się 15 stycznia 2018 roku. Zbierane będą pieniądze dla podstawowych oddziałów neonatologicznych. Oby był znowu rekord! Nic tak nie łączy podzielonego narodu jak Jerzy Owsiak i jego WOŚP. Niech pani Pawłowicz i dyżurni hejterzy WOŚP o tym pamiętają.

ZOBACZ TAKŻE:

"#Sława": śmierci, które wstrząsnęły światem i mediami
"#Sława": śmierci, które wstrząsnęły światem i mediami

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły się nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Pomoc | Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
"Sława": moda
Następny artykuł:

"Sława": moda

tvnpix