Aktualności

"Pogromcy medycznych mitów": kawa, stres i akupunktura
Pogromcy medycznych mitów, na zdjęciu dr Łukasz Durajski 

W piątym odcinku „Pogromców medycznych mitów" zbadamy, czy jest jakiś skuteczny sposób, by po południu nie tracić koncentracji i nie odczuwać zmęczenia w pracy. Oczywiście można całkiem spokojnie wypić trzecią kawę, ale nie wszyscy ją lubią i nie wszyscy mogą ją pić. Czym zastąpić kawę? Dr Łukasz Durajski zaprosił grupę ochotników do przetestowania trzech różnych produktów: słodyczy, gumy do żucia i tabletek z ekstraktem szałwii. Który z nich najskuteczniej poprawi koncentrację?

Wszyscy wiemy, że stres jest szkodliwy. Sprzyja nadciśnieniu, jest przyczyną chorób układu krążenia, wykańcza nas psychicznie. Ale czy to możliwe, że od stresu się tyje, nawet jeśli trzymamy się zrównoważonej diety? Dr Patrycja Szachta sprawdzi to na własnej skórze i mocno się zestresuje podczas tego doświadczenia.

Dr Ewa Kempisty-Jeznach wybrała się na siłownię. Tym razem nie trenuje, ale szuka odpowiedzi na ważne pytanie: czy lepiej ćwiczyć przed jedzeniem, czy po jedzeniu? Czy na czczo spalimy więcej kalorii? A może po posiłku nasza wydolność wzrośnie? Do testu dr Jeznach zaprosiła wysportowane siostry bliźniaczki. Jedna z nich będzie ćwiczyć na czczo, a druga po jedzeniu. Porównamy ich wyniki.

Dr Łukasz Durajski odpowie na pytanie, dlaczego mamy „suche oczy" i co to jest syndrom widzenia komputerowego. Dowiemy się między innymi, dlaczego wpatrując się w komputer mrugamy zdecydowanie rzadziej niż normalnie i jaka czcionka jest najbardziej przyjazna dla naszych oczu.

A dr Tomasz Wasyłyszyn przetestuje na sobie niekonwencjonalną terapię - akupunkturę. Nasz prowadzący jest racjonalistą i sceptykiem, nie wierzy w to, że można uśmierzyć ból wbijając w ciało długie igły. Czy zmieni zdanie?

PREMIERA 5. odcinka "Pogromców medycznych mitów" w sobotę 13 kwietnia o godz. 22:15.

Powtórki odcinka:

niedziela, 14 kwietnia, 15:50

wtorek, 16 kwietnia, 19:40

czwartek, 18 kwietnia, 14:25 i 23:45

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły się nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Pomoc | Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
"Tak powstaje eko kominek"
Następny artykuł:

"Tak powstaje eko kominek"

tvnpix