Aktualności

Dlaczego polskie dzieci wciąż tyją?
Skąd się biorą problemy z nadwagą u dzieci, a później dorosłych? 

W Polsce rośnie liczba dzieci z nadwagą i otyłych. Za nadprogramowe kilogramy najczęściej winimy fast-foody i słodycze, jednak to tylko część obrazu całości. Temu problemowi przyjrzała się Agata Młynarska i autorzy dokumentu "Bez tabu: Epidemia otyłości u dzieci". Spotkali się ze specjalistami, którzy na co dzień ramię w ramię z małymi pacjentami toczą walkę o zrzucenie przez nich dodatkowych kilogramów.

Dr Anna Łukaszewska, kierownik Oddziału Dziennego Rehabilitacji Narządu Ruchu IPCZD zauważa, że problem dziecięcej otyłości zaczyna się już w niemowlęctwie i wieku wczesnodziecięcym:

- Ilość komórek tłuszczowych, które wytwarzamy do 3. roku życia, już pozostaje - mówi. - Jeżeli dziecko w pierwszym okresie swojego życia będzie miało nadwagę, będzie miało za dużą masę ciała, wytworzyło za dużo komórek tłuszczowych, fundujemy mu na całe życie problem, bo ono będzie musiało znacznie bardziej uważać na to, co je i na swoją wagę.

Słodkie napoje i karmienie dzieci przyczyną otyłości
Słodkie napoje i karmienie dzieci przyczyną otyłości

Rodzice, nawet chcąc dobrze, mogą zaszkodzić dziecku, wmuszając w nie jedzenie, kiedy ono odmawia już przyjmowania posiłku. Zabawiają je, odwracają jego uwagę i wpychają do ust kolejne łyżeczki z kaszą czy zupką. Tymczasem powinno być tak, że rodzic decyduje jedynie o tym, co dziecko ma jeść, a ono samo powinno decydować o tym, kiedy i ile je.

Alicja Syc, dietetyk w Klinice Pediatrii Żywienia i Chorób Metabolicznych IPCZD, źródła problemów z wagą u starszych dzieci upatruje w piciu słodkich napoi. Wiele osób wciąż nie wie, że są one źródłem mnóstwa kalorii, które nie spalone odkładają się w ciele w postaci tłuszczu. Mama Natalii, bohaterki dokumentu "Bez tabu: Epidemia otyłości u dzieci" i najmłodszej pacjentki w Polsce poddanej operacji zmniejszenia żołądka potwierdza, że jej córka od małego nie chciała pić wody i pragnienia gasiła tylko słodkimi, gazowanymi napojami. W wieku 10 lat ważyła już 141 kilogramów. Poznaj historię Natalii >>>

Na powtórki dokumentu zapraszamy:

w czwartek 5 września o 7:35

w piątek 6 września o 12:45

w niedzielę 8 września o 15:15

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły się nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Pomoc | Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Najlepsze fragmenty 1. odcinka 2. sezonu "Kto tu mieszka?"
Następny artykuł:

Najlepsze fragmenty 1. odcinka 2. sezonu "Kto tu mieszka?"

tvnpix