Aktualności

"Bez tabu": seksualność osób transpłciowych
Bez tabu: Agata Młynarska z Kacprem i Dominiką 
W trzecim odcinku "Bez tabu" porozmawiamy o seksualności osób transpłciowych.

Osoby transpłciowe, niebinarne, osoby z pogranicza dychotomicznego podziału płci były z nami od zawsze. Niestety w Polsce wciąż są stygmatyzowane. Jak zatem żyją? Kiedy decydują się na wyjście z szafy? Jakie tworzą związki? I w końcu - jak się kochają oraz jak wygląda ich życie seksualne?

Większość osób transpłciowych przed tranzycją cierpi na tak zwaną dysforię płciową, czyli poczucie niedopasowania tożsamości płciowej do płci przypisanej w chwili urodzenia. Czy można otworzyć się na doświadczanie przyjemności z seksu, będąc uwięzionym w ciele, którego się nie akceptuje? Jak zmienia się to po przejściu przez proces tranzycji? Czy jest ona konieczna, aby znaleźć partnera i uprawiać seks? A może wyjście poza ramy płciowej dychotomii otwiera drzwi do seksualności, o jakiej osoby cis-płciowe nawet nie śniły?

Agata Młynarska w tym odcinku wkracza w świat Kacpra Potępskiego, transpłciowego aktywisty i edukatora, który poprzez swoje działania przełamuje tabu i działa na rzecz osób transpłciowych. Kacper nie boi się trudnych pytań, a odpowiada na nie, aby, jak przyznaje, kolejne wyoutowane pokolenia osób trans nie były już więcej pytane o to, „co mają między nogami" czy „jakie imię nosiły przed „zmianą płci"" - Kacper wyjaśni dlaczego pytanie o tzw. deadname, czyli imię sprzed tranzycji czy używanie terminu „zmiana płci" jest niepoprawne i uwrażliwi Agatę, jakiego słownictwa powinniśmy używać komunikując się z osobami trans tak, aby ich nie krzywdzić.

Poznamy również dziewczynę Kacpra - Dominikę. Para opowie o swojej relacji. Jaki związek tworzą? Jakie wsparcie, według Dominiki, mogą zaoferować w takiej sytuacji partnerzy? Na co powinni być uwrażliwieni? Jak życie seksualne zmienia się po rozpoczęciu terapii hormonalnej? Jaki wpływ ma ona na libido? Czy trzeba na nowo uczyć się swojego ciała? A jak to wygląda po korekcie płci? Czy każda osoba trans może sobie pozwolić na taki zabieg? Koszt takiej operacji, zwłaszcza dla trans mężczyzn, jest porównywalny z zakupem mieszkania, więc dla wielu osób transpłciowych przez całe życie pozostaje ona w strefie marze. Jak ta perspektywa wpływa na ich życie seksualne? Czy gadżety erotyczne mogą w tym jakoś pomóc? A może seksualność dla osób transpłciowych to coś znacznie więcej niż sam stosunek? Czy osoby cis-płciowe mogą się czegoś od nich nauczyć? I w końcu - jaka przyszłość czeka związki takie jak ten Kacpra i Dominiki? Czy przetrwają burzę i w końcu doczekają się tęczy?

PREMIERA 3. odcinka "Bez tabu" w sobotę 27 listopada o godz. 23:05.

Powtórki odcinka:

wtorek, 00:00

czwartek, 23:00

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
publikuj
Właśnie pojawiły się nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Pomoc | Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
"Jestem z Polski": Justyna mieszka na łodzi w porcie w Hamburgu
Następny artykuł:

"Jestem z Polski": Justyna mieszka na łodzi w porcie w Hamburgu

tvnpix