Aktualności

Powrót do listy

BEZ TABU: Jak to jest mieć dziecko, a nie być uznawanym prawnie za rodzica?

Wiadomości |
BEZ TABU: Jak to jest mieć dziecko, a nie być uznawanym prawnie za rodzica?
BEZ TABU 
Ponad 25% Polaków i Polek nie wie, czy w ich kraju żyją tęczowe rodziny. Prawie 20% z nas uważa, że nie ma ich wcale. Tymczasem w Polsce żyje od 50 do nawet 100 tysięcy rodzin jednopłciowych wychowujących dzieci. Są tęczowe, ale niewidzialne. Nie uznaje ich tylko 6 krajów UE, w tym Polska. W świetle polskiego prawa ich członkowie są dla siebie obcymi ludźmi.

Jak to jest mieć dziecko, a nie być uznawanym prawnie za rodzica? I w końcu - czy w szkole na Dzień Matki, czy Ojca można zrobić dwie laurki?

Drzwi do swojego domu otworzą Agacie Ola i Karolina, które od 9 lat tworzą szczęśliwy związek. Ola wyoutowała się 20 lat temu, dla Karoliny jest to pierwszy związek z kobietą. Podczas gdy Ola od początku relacji nie kryła się z tym, że pragnie mieć dzieci, Karolina dojrzewała do tej decyzji 6 lat. Kiedy i w jakich okolicznościach poczuły, że to dobry moment na macierzyństwo? Jak „wybrały” która z nich będzie rodzić? Z jakimi wyzwaniami musiały się mierzyć? I jak wpływała na nie wizja, że jedna z nich nie będzie uznawana przez system za matkę? Nie bały się, że ich dziecko, podobnie jak one, będzie nazywane przez rządzących „ideologią”? Jakie metody zapłodnienia są dostępne dla par takich jak ta Oli i Karoliny? Jak wyglądała „ich” ciąża (choć rodziła tylko Ola)? Jak zachowują się lekarze, gdy na USG przychodzą dwie mamy? Jakich formalności dopełniły, aby jakkolwiek „przechytrzyć” nietolerancyjny, a wręcz opresyjny system?

Karolina może sprawować rolę opiekunki Olka dzięki licznym pełnomocnictwom w publicznych placówkach. Dziewczyny spisały także testament, który uwzględnia ich wspólny biznes i majątek - tylko tak mogą „sformalizować” swój związek. Gdyby Ola odeszła, Karolina musiałaby walczyć w sądzie o dzieci i udowadniać, że ma z nimi silną emocjonalną więź.

Sama myśl o tym, że byłaby postawiona w takiej sytuacji, jest dla niej niezwykle trudna. Jak sobie z tym radzi? Jak dziewczyny wyjaśniają Olkowi, że w przeciwieństwie do większości innych dzieci ma dwie mamy? Jak reaguje na to ich otoczenie - bliższe w postaci rodziny i przyjaciół oraz dalsze, jak choćby rodzice innych dzieci w żłobku? Czy na co dzień spotykają się z homofobią? Jak sobie z nią radzą? Jaka przyszłość czeka tęczowe rodziny w Polsce? Ekspert w programie: Aleksandra Piotrowska - psycholożka dziecięca.


BEZ TABU odcinek 4
BEZ TABU odcinek 4

 

PREMIERA odcinka w SOBOTĘ 14 maja o 23:10!

 

Powtórki:

  • niedziela, 15 maja 20:05
  • poniedziałek, 16 maja 23:30
  • wtorek, 17 maja 20:15
  • czwartek, 19 maja 23:00

 

Wszystkie odcinki dostępne na player.pl.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
publikuj
Właśnie pojawiły się nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Pomoc | Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
MIASTO KOBIET: pokonać chorobę!
Następny artykuł:

MIASTO KOBIET: pokonać chorobę!

tvnpix