Aktualności

Powrót do listy

"Cała prawda": jeden spał, drugi nie. Jak jedna noc wpłynęła na funkcjonowanie bliźniaków?

Wiadomości |
"Cała prawda": jeden spał, drugi nie. Jak jedna noc wpłynęła na funkcjonowanie bliźniaków?
"Cała prawda": jeden spał, drugi nie. Jak jedna noc wpłynęła na funkcjonowanie bliźniaków? 
Jak jedna nieprzespana noc może wpłynąć na nasze samopoczucie, ale i m.in. czas reakcji? Sprawdziła to Karolina Głowacka w 2. odcinku "Całej prawdy"!

Emilian i Sebastian to bliźniacy jednojajowi, a więc idealny "materiał" do eksperymentów! W 2. odcinku 2. sezonu "Całej prawdy" Karolina Głowacka postanowiła sprawdzić na nich, jak jedna nieprzespana noc wpływa na ludzki organizm. Drogą losowania wyłoniono "szczęśliwca", który miał czuwać całą noc - był nim Emilian. Sebastian mógł normalnie położyć się spać.

Do Emiliana kryzys przyszedł o drugiej w nocy. Gdy zaczęło się rozjaśniać było już łatwiej. Rano czuł się jednak kiepsko. Indywidualne odczucia bracia to za mało, by eksperyment był wiarygodny. Karolina zaprosiła więc kilku ekspertów, którzy poddali bliźniaków testom. Jednym z nich był test refleksu, koncentracji i koordynacji wzrokowo-ruchowej. Z pomocą urządzeń wykorzystywanych podczas testowania zawodowych kierowców Emiliana i Sebastiana zdiagnozował psycholog transportu Piotr Majchrzak. Dwa na trzy testy wypadły korzystniej dla Sebastiana, jednak zadziwiająco lepiej z koordynacją poradził sobie Emilian.

- Obstawiam, że to dlatego, że ja jeżdżę samochodem od dłuższego czasu, a poza tym pracuję na lotnisku i tam jest multitasking - wytłumaczył Emilian.

Drugim testem był test wydolnościowy, któremu zostali poddani dwa razy. Pierwszy raz, gdy obaj byli wyspani i drugi raz, gdy wyspany był tylko Sebastian.

Dariusz Kołakowski, fizjolog sportu, sprawdzał wydolność krążeniowo-oddechową bliźniaków na komputerze ze specjalnym oprogramowaniem.

- Emilian osiągnął o 10 uderzeń serca mniej przy maksymalnym wysiłku - ocenił ekspert. - Organizm nie pozwolił mu osiągnąć maksymalnych parametrów wydolnościowych.

W ostatnim teście wykorzystano symulator jazdy samochodem. Jak wypadł? Zobaczcie fragment programu!

Cały 2. odcinek "Całej prawdy" zobaczysz w TVN Style jeszcze w:

piątek, 11 września, 15:40

sobota, 12 września, 12:30

niedziela, 13 września, 21:00

wtorek, 15 września, 15:10

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły się nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Pomoc | Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
"Cała prawda": rozprawiamy się z mitami o tym, co ułatwia sen!
Następny artykuł:

"Cała prawda": rozprawiamy się z mitami o tym, co ułatwia sen!

tvnpix