Aktualności

MIASTO KOBIET: Jak rozmwiać z dzieckiem o seksie?
Miasto Kobiet 
Tylko nie zajdź w ciążę! Tylko nie zrób dziecka! Tylko nie wróć z brzuchem! Jak infekujemy dzieciom strach przed seksem. W Mieście Kobiet nie ma tematów tabu.

Gościniami drugiego sezonu "Miasta Kobiet" były Aleksandra Józefowska psychoterapeutka, edukatorka seksualna, przez 16 lat koordynowała działania Edukatorów Seksualnych Ponton oraz Wiktoria Kostrzewa aktywistka, angażująca się w projekty, dotyczące równości i praw kobiet, jak również edukacji seksualnej.

 

Miasto Kobiet 2 odcinek 11
Miasto Kobiet 2 odcinek 11

 

Jak strach przed „ciążą” w wieku nastoletnim wpływa na późniejsze życie seksualne?

Jakiś czas temu w sieci pojawił się wpis Kasi Koczułap psycholożki i seksuolożki, która na co dzień na swoim Instagramie zajmuje się edukacją seksualną. „Gdy dzieci stają się nastolatkami nagle wszystko, co związane z seksualnością jest zakazane i wręcz niebezpieczne. A najbardziej ze wszystkiego – ciąża”. Ten wpis wywołał lawinę komentarzy.

Nietrudno jest domyśleć się, czemu tak się stało. Przecież każda z nas, czy każdy z nas usłyszał w młodości tekst: "tylko nie zrób jej dziecka", "tylko nie wróć z brzuchem". Jak taki komunikat działa na młodych ludzi? Co robimy źle i co możemy zrobić, żeby to zmienić?

Dlaczego jako dorośli infekujemy dzieciom strach przed seksem?

W Mieście Kobiet rozmawialiśmy z Aleksandrą Józefowską oraz Wiktorią Kostrzewą. Wspólnie stanęlismy przed problem współczesności. Nastolatkowie są straszeni ciążą. Seks jest demonizowany. Jak właściwie rozmawiać z młodzieżą, z dziećmi o seksie?

„Mam 35 lat i nadal boję się nastoletniej ciąży”.

Gdy ciążę przedstawia się jako najstraszniejszą rzecz, jaka mogłaby się wydarzyć, ciężko jest zmienić samoistnie to myślenie. Te schematy został w naszym społeczeństwie wypracowane przez lata. Ciężko je zmienić. One tkwią w głowach, a strach, którego się wyuczyliśmy przez te wszystkie lata — zostaje. "Strach przed ciążą, który może skutecznie torpedować nasze życie seksualne."

Miasto Kobiet 2 odcinek 11
Miasto Kobiet 2 odcinek 11

 

"Jeśli w rozmowie z nastolatkami, seks sprowadza się tylko do ciąży, a ciążę przedstawia się jako koniec świata, to nie jest tak, że ci nastolatkowie, jako osoby już dorosłe, będą zawsze mogły prosto się z tego myślenia wyzwolić."

Miasto Kobiet 2 odcinek 11
Miasto Kobiet 2 odcinek 11

 

Zapraszamy do obejrzenia całego odcinka na player.pl!

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
publikuj
Właśnie pojawiły się nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Pomoc | Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Małgorzata Ohme o relacji z mamą. Wzruszająca rozmowa! MIASTO KOBIET
Następny artykuł:

Małgorzata Ohme o relacji z mamą. Wzruszająca rozmowa! MIASTO KOBIET

tvnpix