Aktualności

Powrót do listy

"Inspirujące kobiety": dla niej "trudna młodzież" to Bąble, których trzeba wysłuchać

Wiadomości |
"Inspirujące kobiety": dla niej "trudna młodzież" to Bąble, których trzeba wysłuchać
"Inspirujące kobiety": sama pochodzi z Nowego Portu, teraz pomaga jego młodym mieszkańcom 
Bohaterką 1. odcinka 2. sezonu "Inspirujących kobiet" była Iwona Woźniewska, psychotraumatolożka, która stworzyła w Gdyni i w Gdańsku youth-pointy dla... Bąbli.

Nowy Port to dzielnica Gdańska nieciesząca się zbyt dobrą sławą, a mieszkająca tam młodzież ma raczej trudny start. Właśnie stamtąd pochodzi bohaterka 1. odcinka 2. sezonu "Inspirujących kobiet" - Iwona Woźniewska, psychoterapeutka i psychotraumatolożka. Dokładnie zna problemy tamtejszej młodzieży i chce jej pomóc. Sama - jak przyznała - jako nastolatka nie stroniła od alkoholu i słyszała, że "nie rokuje". W 4. klasie technikum postanowiła jednak wziąć się za siebie, świetnie zdała maturę i dostała się na studia. Wróciła do Nowego Portu w nowej roli, by pomagać młodszym od siebie. Założyła dwa youth-pointy, czyli miejsca, w których spotyka się z młodzieżą, nazywaną przez nią Bąblami - tam prowadzi z nimi terapie indywidualne i grupowe, pomaga im wyjść z uzależnień czy pogodzić się ze stratą bliskich. Wielu z jej podopiecznych zawdzięcza jej życie, bo nikt inny nie zainteresowałby się ich problemami.

"Bąbli" jest około setki - ok. 50 w youth-poincie w Gdańsku, ok. 40 w Gdyni i jeszcze kilkoro "ulicznych". Iwona zna ich wszystkich po imieniu, gdy mają problem - zawsze mogą do niej zadzwonić.

"Inspirujące kobiety": Iwona Woźniewska o youth-pointach i Bąblach
"Inspirujące kobiety": Iwona Woźniewska o youth-pointach i Bąblach

Jej działalność jest teraz szczególnie ważna, bo podczas pandemii wiele dzieciaków zostało zamkniętych w domach, w których źle się działo. Ucieczka w alkohol, narkotyki czy inne uzależnienia jest na porządku dziennym. Coraz częściej zdarzają się też zachowania autoagresywne, których nie widać tak jak "zwykłej" agresji, a które mogą mieć tragiczny finał.

- Iwona przez pewien czas była dla mnie najbliższą osobą - mówi jeden z jej podopiecznych. I to jest chyba najlepsze podsumowanie tego, jak wiele dobra ona robi.

1. odcinek 2. sezonu "Inspirujących kobiet" zobaczysz w TVN Style jeszcze w:

wtorek, 14 września, 14:10 i 23:55

środa, 15 września, 21:10

czwartek, 16 września, 15:10

 


Więcej "Inspirujących kobiet" znajdziesz w cyklu o tym samym tytule na portalu dziendobry.tvn.pl

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
publikuj
Właśnie pojawiły się nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Pomoc | Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
"Jestem z Polski": łazienki w Bułgarii różnią się od tych w Polsce! Jak?
Następny artykuł:

"Jestem z Polski": łazienki w Bułgarii różnią się od tych w Polsce! Jak?

tvnpix