Aktualności

"Co nas truje": bisfenol
Zapowiedź 2. odcinka "Co nas truje" 

Rocznie Polacy zużywają 650 tysięcy ton plastikowych opakowań. Produkty z plastiku są obecne wszędzie. Butelki po napojach, opakowania do żywności, torby na zakupy, sztućce, talerze, słomki, kubki, butelki dla dzieci, zabawki... korzystamy z nich niemal codziennie.

Plastik jest trwały, lekki i uniwersalny. Można z niego uformować dowolne opakowanie. Okazuje się jednak, że plastik może zawierać groźną dla zdrowia substancję chemiczną: bisfenol.

Bisfenol A, zwany w skrócie BPA, jest bardzo kontrowersyjnym związkiem chemicznym, który może wpływać negatywnie na organizm.

Uwalnia się z plastikowych przedmiotów, kiedy myjemy je w zmywarce lub podgrzewamy w mikrofali.

Okazuje się, że wielu z nas nie miało o tym pojęcia. W kolejnym odcinku „Co nas truje" Kasia Bosacka i jej specjaliści odwiedzą rodzinę, która postanowiła pozbyć się plastiku ze swojego domu. Sprawdzą, czy te zmiany miały konkretny wpływ na ich zdrowie.

Kasia pojedzie do fabryki plastiku dociekając, czy we wszystkich opakowaniach jest bisfenol, a także do sortowni śmieci, aby na własne oczy zobaczyć jakie ilości plastiku codziennie wyrzucamy.

Wraz z wybitnymi specjalistami przeprowadzi badania, w jednej z klinik niepłodności w Gdańsku, żeby sprawdzić jak plastyfikatory, które przenikają do organizmu z jedzenia, wpływają na płodność u mężczyzn i jakość nasienia.

Kasia uda się z wizytą do specjalistów, którzy pokażą nam, jakie błędy jedzeniowe popełniamy wrzucając np. ryż w torebkach do gorącej wody.

Do studia zaprosi ekspertów, którzy prowadzą badania nad szkodliwością bisfenolu i innych plastyfikatorów, aby udowodnić, że żaden plastik nie jest do końca bezpieczny.

PREMIERA 2. odcinka "Co nas truje" w niedzielę 24 marca o godz. 11:30.

Powtórki odcinka:

niedziela, 24 marca,19:20

wtorek, 26 marca, 21:40

czwartek, 28 marca, 17:10

sobota, 30 marca, 8:35

 


Za pomoc w realizacji odcinka jesteśmy serdecznie wdzięczni:

Sortowni Lekaro- jednej z najnowocześniejszych i największych sortowni odpadów w Polsce, która rokrocznie zdobywa nagrody lidera recyklingu

Wodom Karpackim

Bio Laboratorium Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia

Centrum Nauki Experyment Gdynia

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
publikuj
Właśnie pojawiły się nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Pomoc | Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
"Nowa misja ratunkowa": Ula Chincz aniołem w raju dla bakterii
Następny artykuł:

"Nowa misja ratunkowa": Ula Chincz aniołem w raju dla bakterii

tvnpix