Aktualności

Powrót do listy

„Ludzie, którzy zmieniają świat”: Ta rzeźba nie miała prawa powstać

Wiadomości |
„Ludzie, którzy zmieniają świat”: Ta rzeźba nie miała prawa powstać
„Ludzie, którzy zmieniają świat”: Rzeźba, która nie miała prawa powstać 
„Lekkość” to rzeźba przedstawiająca nagą dziewczynę w nietypowej pozie. Prace nad „Kasią”, bo tak roboczo Dominika Donde nazwała swoje dzieło, trwały rok. Profesorowie oraz doświadczeni rzeźbiarze wątpili w powodzenie tego projektu. Polce pomogły determinacja oraz … ignorancja.

„Lekkość” czyli flagowa rzeźba warszawskiej artystki Dominiki Donde nie miała prawa powstać. A powstała i teraz podbija serca miłośników sztuki. – Wszyscy nam mówili, że to się nie uda – wspomina rzeźbiarka. – Pewien profesor powiedział nawet podczas akademii, że nikt nie wypali tego w porcelanie. Materiał miał tego nie wytrzymać.

Polce w stworzeniu czegoś niemożliwego do stworzenia pomogła … ignorancja. Dominika Donde, która dzisiaj prowadzi własną galerię w Warszawie, a jej rzeźby można oglądać w paryskim Luwrze, jeszcze pięć lat temu pracowała w firmie medycznej, dystrybuującej implanty wykorzystywane w chirurgii plastycznej. Sztuka była jedynie jej pasją. Odwaga oraz determinacja sprawiły jednak, że z czasem stała się sposobem na życie.

- Ta moja ignorancja jest świetna, bo daje dużo odwagi – mówi artystka. Donde uważa, że gdyby nie ona rzeźba o roboczej nazwie „Kasia” nigdy by nie powstała. – Praca nad nią zajęła nam prawie rok życia. Po drodze wiele rzeczy nam nie wychodziło. Moment, gdy otworzyliśmy piec i ona tam stała, był nie do opisania słowami.

Trudno też opisać ogromne wrażenie jakie na Magdzie Mołek zrobiła galeria oraz pracownia Dominiki Donde. Dziennikarka odwiedziła rzeźbiarkę w 2. odcinku programu „Ludzie, którzy zmieniają świat”.

2. odcinek programu "Ludzie, którzy zmieniają świat" zobaczysz jeszcze we:

wtorek, 17 marca, 14:20

środa, 18 marca, 20:10

piątek, 20 marca, 16:55

sobota, 21 marca. 15:00

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
publikuj
Właśnie pojawiły się nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Pomoc | Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
"Ludzie, którzy zmieniają  świat": Dominika Donde jedyną Polką w Luwrze
Następny artykuł:

"Ludzie, którzy zmieniają świat": Dominika Donde jedyną Polką w Luwrze

tvnpix