#niebojesie, czyli akcja kobiet, które chcą mówić o swoich przeżyciach

#niebojęsię - akcja fundacji Era Nowych Kobiet
#niebojesie to akcja społeczna fundacji Era Nowych Kobiet oraz projektantki Joanny Przetakiewicz. Ma ona na celu zachęcenie wszystkich nas - odważnych i przebojowych kobiet, do otwartego mówienia o swoich przeżyciach, potrzebach oraz problemach, tak jak zrobiło to dziewięć odważnych kobiet w książce "Nie bałam się o tym rozmawiać".

Każda z nas mierzy się z trudnymi doświadczeniami. Ale nie warto się bać. Naukowcy uważają, że aby dokonać zmiany, trzeba najpierw zacząć o niej mówić. Opowiedzenie na głos o tym, co nas spotkało, uwalnia. To pierwszy krok do bycia szczęśliwą – z takich założeń wyszły Joanna Przetakiewicz oraz członkinie fundacji Nowa Era Kobiet. Tak wpadły na pomysł trwającej już akcji społecznej #niebojesie, którą stacja TVN objęła patronatem medialnym.

Jednym z punktów kulminacyjnych tej ważnej i bardzo kobiecej akcji będzie dzień 15 lipca, kiedy to ukaże się książka Joanny Przetakiewicz „Nie bałam się o tym rozmawiać”, w której autorka przytoczyła rozmowy z dziewięcioma kobietami, które odważyły się odsłonić to, co większość z nas starannie skrywa: strach, domową przemoc, seksualną agresję, czy poniżenie ze strony najbliższych.

Zaledwie dziewięcioma, bo na apel fundacji o przesyłanie swoich historii odpowiedziało ponad 2000 kobiet. Każda z tych historii jest inna, inny był także ból ich bohaterek, które zdecydowały się rozmawiać o swoich najcięższych życiowych chwilach. Każda jednak łapie za serce.

Członkinie fundacji Era Nowych Kobiet
Członkinie fundacji Era Nowych Kobiet

- Na miejscu wypadku, pod drzewem znalazłam smoczek. Czułam, jak z mojego dziecka uchodziło życie – wyznaje w książce Joanny Przetakiewicz Magda. Inna z bohaterek Beata, zdecydowała się opisać bardzo trudne dzieciństwo. - W domu wieczne libacje, alkohol. Pamiętam, kiedy tata próbował poderżnąć mamie gardło. Raz o mało nie zgwałcili siostry, ale udało jej się wyrwać i wyskoczyć przez okno.

Zrobiły to dla siebie, bo podzielenie się swoim bólem ze światem uwalnia. Zrobiły to także dla innych, bo wierzyły, że w ten sposób pomogą tym, które nie mogą zebrać się na odwagę i wciąż swoje najcięższe przeżycia trzymają w tajemnicy. - Bardzo im za to dziękuję. Nie wiem, czy sama zdobyłabym się aż na taki heroizm w ich sytuacji. Podziwiam je i niezmiennie im kibicuję – mówiła Joanna Przetakiewicz, dla której akcja społeczna #niebojesie jest niezwykle istotna i w którą projektantka mody jest bardzo zaangażowana.

Joanna Przetakiewicz w akcji #niebojęsię
Joanna Przetakiewicz w akcji #niebojęsię

Teraz nasza kolej. Akcja #niebojesie ma na celu przekonanie nas wszystkich, by zaryzykować, opowiedzieć swoją historię i w ten sposób zmienić swoje życie. Swoimi przeżyciami można dzielić się na stronie fundacji oraz za pomocą social mediów. Era nowych kobiet zachęca do wstawiania postów oznaczanych hasztagiem #niebojesie oraz zdjęć nadgarstka z naklejonym lub narysowanym symbolem kobiecej siły: ziarnem życia.

ziarno życia
ziarno życia

Udowodnijmy, że nie boimy się być szczęśliwe, nie boimy się własnych słabości oraz zmian. Nie wstydźmy się kochać, nie wstydźmy się popełnionych błędów, nie wstydźmy się też głośno mówić o naszych potrzebach oraz problemach. Po prostu nie bójmy się, bo naprawdę nie ma czego.

podziel się:

Pozostałe wiadomości