Pielęgnacja koreańska - więcej informacji i porad Justyny Obolewicz

Niezły skład | Justyna Obolewicz
Niezły skład | Justyna Obolewicz
Pierwszy odcinek programu „Niezły Skład”, który mam przyjemność prowadzić, dotyczy pielęgnacji koreańskiej. Mogłoby się wydawać, że etapów pielęgnacji, jakie należy wykonać jest tak dużo, że nie jest to do ogarnięcia przez zwykłego śmiertelnika, ale w gruncie rzeczy sprowadza się ona do trzech głównych filarów: oczyszczania, nawilżania i ochrony SPF. Chciałabym dla Was usystematyzować kilka tematów, które zostały poruszone w programie oraz dodać kilka moich rad i komentarzy.

OCZYSZCZANIE

Przede wszystkim oczyszczanie według Koreanek powinno przebiegać w dwóch etapach.

Etap 1: Oczyszczenie skóry twarzy z makijażu, pyłu, kurzu, zanieczyszczeń i tutaj rewelacyjnie sprawdzi się specjalny olejek do demakijażu. Dlaczego ten etap jest tak ważny? Jest taka zasada stosowana w chemii „podobne rozpuszcza się w podobnym”. Oznacza to, że substancja niepolarna jaką jest olej, doskonale rozpuści substancje niepolarne takie jak sebum, makijaż, oraz wszelkie zanieczyszczenia zebrane na skórze po całym dniu. Co ważne nie narusza naturalnej warstwy lipidowej naskórka, a ponadto jest to skuteczny sposób, na odżywienie i regenerację skóry twarzy. Tego typu pielęgnacja sprawdzi się dla każdego rodzaju cery, tylko trzeba odpowiednio dobrać olej. Dodam jeszcze, że olejek do demakijażu włączony przez Panie o skórze bardzo suchej czyni cuda.

Etap 2: Oczyszczanie produktem na bazie wody czyli żelem myjącym, pianką, płynem micelarnym. Dopiero po tym etapie możemy powiedzieć, że nasza skóra jest odpowiednio oczyszczona.

W jaki sposób wykonuje się demakijaż za pomocą olejku?

  1. Należy dopasować olejek do rodzaju skóry. Nanieść jego niewielką ilość na suchą lub wilgotną skórę twarzy i delikatnie palcami rozmasować kolistymi ruchami.
    1. Następnie należy delikatnie wytrzeć pozostałości oleju wacikiem lub wilgotnym ręcznikiem, starając się nie pocierać twarzy, tylko dociskać wilgotny ręcznik do twarzy.
      1. Na rynku są dostępne oleje wzbogacone o emulgatory, czyli substancje, dzięki którym można zmyć olej z twarzy wodą i nie potrzeba wtedy ciepłego ręcznika.

        Rano możecie pominąć demakijaż i zastosować krok drugi oczyszczania. Oczyszczanie poranne to najczęściej jeden etap, który ma na celu całkowite usunięcie ze skóry twarzy resztek kosmetyków nałożonych wieczorem, nadmiaru sebum i potu, nagromadzonych na skórze w czasie snu.

        PEELING

        Wspomaga usunięcie zanieczyszczeń oraz martwych komórek naskórka co nadaje skórze piękny i zdrowy wygląd. Regularne stosowanie peelingów stymuluje procesy odnowy komórkowej, innymi słowy dzięki stosowaniu peelingów spowalnia się procesy starzenia. Co jest bardzo ważne peeling powinno się wykonywać w zależności od rodzaju skóry 1-3 razy w tygodniu. Bardzo częstym błędem jest włączenie peelingów skóry do codziennej pielęgnacji, co może prowadzić do zaburzeń w funkcjonowaniu skóry.

        Można wyszczególnić trzy rodzaje peelingów:

        • Peelingi gruboziarniste, które doskonale sprawdzą się do pielęgnacji skóry normalnej, tłustej i mieszanej
          • Peelingi drobnoziarniste posiadają w składzie drobne elementy ścierne,

            Unikaj peelingów drobno i gruboziarnistych, jeśli masz zmiany trądzikowe.

            • Peelingi enzymatyczne stanowią najbardziej delikatną formą złuszczania naskórka. Są polecane do cer wrażliwych i skłonnych do podrażnień, można je także zastosować w przypadku skór trądzikowych.

              Peelingi - rodzaje i porady, jak je stosować

              TONIZOWANIE SKÓRY

              Niezwykle ważny krok codziennej pielęgnacji. Zabieg ten ma na celu przywrócenie odpowiedniego pH skórze po jej oczyszczaniu i można go wykonać odpowiednim hydrolatem (pamiętajcie, że nie każdy hydrolat nada się do tonizowania skóry) lub tonikiem.

              NAWILŻANIE

              SERUM lub ESENCJA

              Zaczynamy od zastosowania esencji lub serum. Esencja jest to produkt o płynnej konsystencji o bogatym w substancje aktywne składzie. Serum jest to produkt bardziej treściwy niż esencja, często nastawiony na konkretny problem skóry np. w celu rozjaśnienia i rozświetlenia skóry stosuje się serum z wit. C, w celu odmłodzenia oraz działania przeciwzmarszczkowego stosuje się serum z retinolem, a w celu poprawy kolorytu skóry i jej oczyszczania doskonale sprawdzi się serum z niacynamidem. Opcji na rynku jest bardzo wiele, wszystko zależy od potrzeb naszej skóry.

              Serum czy esencja?

              MASECZKI

              Są to produkty, które zawierają duże stężenie substancji aktywnych. Stosujemy je mniej więcej 2 razy w tygodniu. Na rynku są dostępne maseczki w formie kremu do nakładania, w formie płachty albo np. można samemu wykonać maseczkę z glinki. Koreanki uwielbiają formę maseczki w płachcie, które są tam bardzo popularne, proste w użyciu a także stosunkowo niedrogie.

              Pamiętajcie, że każda z Was jest wyjątkowa tak samo jak wasza skór, która wymaga indywidualnego traktowania. Skóra dojrzała będzie bardziej wdzięczna za takie składniki jak koenzym Q10, kolagen, wyciąg z żeń-szenia, czy ekstrakt z kawioru. Jeżeli oczekujecie działania rozświetlającego stawiałabym bardziej na takie składniki jak witamina C czy wyciąg z rokitnika. Jeśli zależy nam na działaniu nawilżającym dobrze jak maseczka zawiera kwas hialuronowy, glicerynę czy mocznik.

              Ostatnią potrzebą, o jakiej warto wspomnieć, jest stosowanie masek oczyszczających. Tutaj warto zwrócić uwagę na maseczki z glinki zielonej, która ma niezwykle bogaty skład działający matująco i detoksykacyjnie na skórę. Olejek z drzewa herbacianego to mój drugi ulubiony składnik, który wykazuje działanie antyseptyczne i przeciwzapalne dlatego doskonale sprawdzi się w wspomaganiu leczenia zmian trądzikowych. Oczywiście maseczki można wykonać także samemu w domu, a to na pewno spodoba się fankom kosmetyków 100% naturalnych.

              Glinka zielona - jak ją stosować?

              KREM POD OCZY

              Z jakiegoś powodu jest to bardzo często pomijany przez panie etap pielęgnacji, czego później najczęściej bardzo żałują, przeglądając się w lustrze i dostrzegając pierwsze oznaki starzenia właśnie na delikatnej skórze wokół oczu. Krem pod oczy w zależności od potrzeb działa nawilżająco, odżywczo, stymuluje produkcję kolagenu, przeciwdziała powstawaniu zmarszczkom lub zmniejsza widoczność tych, które już powstały. Panie, które mają opuchnięte oczy także mogą znaleźć dla siebie odpowiedni krem pod oczy.

              KREM NAWILŻAJĄCY

              Najbardziej popularna a czasem jedyna forma nawilżania skóry twarzy przez wiele pań. Czy jest to błąd? Nie powiedziałabym, że to błąd, a raczej skłaniałabym się ku stwierdzeniu, że jest to za mało. Naturalnie lepiej stosować sam krem niż kompletnie nic, ale zdecydowanie zachęcam do dorzucenia, któregoś z powyższych kroków do swojej pielęgnacji i obserwowania efektów. Warto zwrócić uwagę, że każdy rodzaj cery powinien być nawilżany, także paradoksalnie cera tłusta. Panie ze skórą tłustą i mieszaną często o tym nie wiedzą i stosują tylko kosmetyki matujące.

              OCHRONA PRZECIWSŁONECZNA

              Jest to ostatni etap koreańskiej pielęgnacji. Właściwie to mój ulubiony. Słońce niezwykle niekorzystnie wpływa na stan naszej skóry i najprostszą metoda na spowolnienie procesów starzenia jest unikanie promieni słonecznych. Mam tutaj na myśli ochronę taką jak czapki z daszkiem, kapelusze, unikanie leżenia na plaży godzinami, co dla wielu pań w kulturze zachodniej wydaje się być niemożliwe dla Koreanek jest normą, a efekty widać gołym okiem.

              Na promieniowanie UV jesteśmy narażeni cały rok a nie tylko latem jakby się mogło wydawać stąd producenci zaczęli stosować ochronę SPF w kremach nawilżających. Na co mogę zwrócić uwagę to właśnie na to, żeby krem na dzień właśnie taką ochronę posiadał.

              Autor: Justyna Obolewicz, prowadząca program "Niezły skład"

              podziel się:

              Pozostałe wiadomości