Aktualności

Powrót do listy

"Zrób coś z tym dzieckiem": poranki to koszmar? Zobacz, jak możesz pomóc sobie i dziecku!

Wiadomości |
"Zrób coś z tym dzieckiem": poranki to koszmar? Zobacz, jak możesz pomóc sobie i dziecku!
"Zrób coś z tym dzieckiem": poranki to koszmar? Zobacz, jak możesz pomóc sobie i dziecku! 
Rodzice 6-letniej Amelki poprosili o pomoc psycholożkę Ewę Nejno z programu "Zrób coś z tym dzieckiem", by pomogła im zmienić ich poranki, które często zamieniają się w koszmar i kończą spóźnieniem do przedszkola.

6-letnia Amelka zazwyczaj przychodzi ostatnia do przedszkola. Ma problemy z porannym wstawaniem, ubiera się długo, marudząc przy tym i ciągle się przebierając. Jej rodzice - Zosia i Mateusz - próbowali już wielu sposobów, by przyspieszyć cały proces, ale bezskutecznie. Zgłosili się więc do programu Ewy Nejno pt. "Zrób coś z tym dzieckiem". Ukryte kamery nagrały dla niej, jak wygląda zwykły dzień w tej rodzinie:

- Amelka zajmuje się bardzo często wszystkim, tylko nie ubieraniem się do przedszkola - stwierdziła psycholożka Ewa Nejno po obejrzeniu nagrania.

Widzimy na niej, że mama zwraca się do córki słowami: "Jak do 5 minut nie będziesz ubrana...", co Ewa trafnie skomentowała: - Ok, ale skąd ona wie, ile to 5 minut?

Musimy pamiętać, że dzieci nie mają wyrobionego poczucia czasu. Bywa, że 5 minut trwa dla nich całą wieczność, a czasami (np. podczas zabawy) mija w mgnieniu oka. Rozwiązaniem mogą tu być klepsydry, minutniki (najlepiej oczywiście kolorowe, przypominające zabawki - żeby nie kojarzyły się dziecku z obowiązkiem a z zabawą) czy nawet stoper w telefonie.

- Trzeba ustalić, że czas ubierania się rano to jest 10 minut. Ty przychodzisz już do niej ubrana, budzisz ją i mówisz tak: "Amelka, masz 10 minut, żeby się ubrać" - radzi Zosi Ewa. -  Ona lubi challenge, prawda? Więc możesz zrobić wyścigi, czy ty pierwsza zrobisz śniadanie czy ona się ubierze.

Chyba każde dziecko kocha wyzwania i wyścigi, więc to świetny sposób, by zmobilizować pociechę rano do żywszych ruchów.

Poranną rutynę ułatwi też wspólne przygotowanie wieczór wcześniej ubrań na kolejny dzień i ułożenie ich na stosiku w kolejności zakładania, czyli bielizna i rajstopy na górze, a spodnie i koszulka na dole. Jeśli dziecko nie może się zdecydować, co wybrać, ogranicz wybór - zaproponuj dwie różne koszulki, a nie dziesięć. Warto też pomyśleć o tym, by w ogóle zmniejszyć ilość ubranek używanych na co dzień (część można schować w niedostępne dla dziecka miejsca i podmieniać w miarę zużywania).

Mamy nadzieję, że nasze rady będą dla Was pomocne!

1. odcinek "Zrób coś z tym dzieckiem" zobaczysz w TVN Style jeszcze w:

środę, 28 kwietnia, 15:15

czwartek, 29 kwietnia, 20:40

piątek, 30 kwietnia, 13:25

niedzielę, 2 maja, 12:30

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły się nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Pomoc | Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
"Jestem z Polski": dwa spojrzenia na Belgię
Następny artykuł:

"Jestem z Polski": dwa spojrzenia na Belgię

tvnpix