Aktualności

PAPRYKI FASZEROWANE SOCZEWICĄ Z SOSEM Z PALONEJ PAPRYKI I POMIDORÓW
papryki faszerowane:
5 żółtych papryk
1 szklanka czerwonej soczewicy
garść orzechów włoskich
3 łyżki rodzynek sułtańskich
1 biała cebula
3 ząbki czosnku
pęczek natki
pół pęczka mięty
oliwa z oliwek
2 laski cynamonu
sól i pieprz
sos:
3 papryki czerwone
4 pomidory
2 ząbki czosnku
kilka gałązek świeżego tymianku
oliwa
sól i pieprz
Przygotuj sos. Piekarnik nagrzej do 220 stopni. Papryki, pomidory i czosnek ułóż na blaszce, skrop je oliwą, posól i popieprz. Po 10-15 minutach wyjmij pomidory i czosnek, a papryki pozostaw w piekarniku tak długo aż się przypali ich skórka. Odstaw do ostygnięcia. Paprykę i pomidory obierz ze skórki. Czosnek wyciśnij z łupinki. Do blendera wrzuć warzywa i liście tymianku, przypraw solą i pieprzem, dodaj mały chlust oliwy i zmiksuj wszystko na gładki sos.
Przygotuj faszerowaną paprykę. Soczewicę ugotuj do miękkości z cynamonem, w lekko osolonej wodzie. Papryki umyj, przekrój na 3/4 wysokości (zdejmując „czapkę") i usuń nasiona. Jedną z papryk pokrój w kostkę. Cebulę i czosnek posiekaj. Na rozgrzaną oliwę wrzuć cebulę i czosnek, lekko podsmaż. Po chwili dodaj pokrojoną paprykę i rodzynki. Duś ok. 10 minut. Odstaw z ognia. Zioła posiekaj. W misce połącz soczewicę, podsmażone warzywa, rodzynki, orzechy i zioła. Dopraw solą, pieprzem. Wszystko dokładnie wymieszaj. Farszem napełnij połówki papryk. Napełnione papryki ułóż w naczyniu żaroodpornym i piecz w 180 stopniach przez ok. 20 minut, aż papryka będzie miękka. Przed podaniem zalej sosem.
BURGER WEGETARIAŃSKI
0,5 szklanki komosy ryżowej (quinoa)
2 marchewki
1 czerwona cebula
1 ząbek czosnku
1/4 szklanki uprażonego sezamu
1 łyżka płatków owsianych
1/2 pęczka natki
2 łyżki oliwy
1 łyżka słodkiej musztardy (np. miodowej)
1 jako
szczypta chilli
sól i pieprz
sos:
1/2 l dobrej jakości przecieru pomidorowego w kartoniku
2-3 strączki suszonego chilli
1 cebula szalotka
2 ząbki czosnku
2 goździki
sól, pieprz
olej do smażenia
dodatkowo:
bułki pełnoziarniste
kilka liści sałaty rzymskiej
2 pomidory
szczypiorek
Quinoa ugotuj w lekko osolonej wodzie w proporcji 1:2 (jedna porcja komosy na 2 porcje wody). Marchewki zetrzyj na tarce o średnich oczkach, cebulę na dużych. Czosnek rozetrzyj z solą, natkę posiekaj. Wszystkie składniki wymieszaj, przypraw chilli oraz solą i pieprzem i ponownie wymieszaj. Z masy uformuj kotlety, ułóż je na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Piecz w piekarniku nagrzanym do 180°C przez około 30 minut. W połowie czasu przewróć na drugą stronę.
Przygotuj sos. W rondlu rozgrzej olej, dodaj goździki. Szalotkę pokrój w drobną kostkę, wrzuć do rondla. Podsmaż aż się zezłoci, dodaj pokrojony w kostkę czosnek i smaż chwilę mieszając (nie dopuść by cebula i czosnek zbrązowiały). Dodaj pokruszone chili, przecier pomidorowy, przypraw solą i pieprzem. Duś 10 minut, zmiksuj na gładki sos.
Bułki przekrój na pół i podpiecz w piekarniku. Następnie posmaruj sosem każdą połówkę. Na połowie z nich połóż burgery, następnie posyp je posiekanym szczypiorkiem, ułóż po plasterku pomidora i liściu sałaty. Przykryj drugą połówką bułki.
MAKARON RYŻOWY Z DOMOWĄ PASTĄ GREEN CURRY I WARZYWAMI
pasta curry:
1 kłącze trawy cytrynowej (kupisz w dobrych marketach lub sklepach internetowcy)
3 cm kawałek imbiru
2 małe szalotki
2 ząbki czosnku
1 zielona papryka chilli
2 liście kaffir (kupisz w dobrych marketach lub sklepach www w wersji mrożonej lub suszonej)
pół pęczka kolendry
1 limonka
1 łyżeczka sosu rybnego
mała puszka mleka kokosowego
warzywa:
3 marchewki
1 zielona papryka
pół czerwonej cebuli
pół szklanki zielonego groszku (mrożonego lub świeżego)
pół pęczka dymki drobnej ze szczypiorem
garść liści kolendry
olej do smażenia
makaron ryżowy
Przygotuj pastę curry. Trawę cytrynowa obierz i drobno posiekaj. Imbir zetrzyj na tarce, szalotki obierz pokrój na kawałki, z chilli wyjmij pestki, liście kaffiru pokrój, kolendrę posiekaj, z limonki otrzyj skórkę. Wrzuć do blendera, dodaj mleko kokosowe, sos rybny i sok z limonki. Zmiksuj na na pastę.
Przygotuj makaron z warzywami. Makaron ryżowy przygotuj według opisu na opakowaniu. Marchewkę, papryki pokrój w cienkie paski a cebulę w talarki. Rozgrzej olej i wrzuć warzywa. Podsmażaj przez chwilę aż zaczną zmieniać kolor, dodaj 4 łyżki pasty i smaż dalej. Jak zaczną mięknąć dodać resztę pasty i mleko kokosowe. Zredukuj nieco płyn, dodaj makaron i groszek i przesmaż jeszcze chwilę. Przed podaniem posyp kolendrą.
Komentarze (0)
