Aktualności

ZAPOWIEDŹ I ZWIASTUN TEGO ODCINKA "SZCZYPTY SMAKU" ZNAJDZIESZ TUTAJ >>>
Wiosenna zupa
1 pęczek zielonych szparagów
2 młode jędrne cukinie
1 sałata masłowa
1 cebula
2 ząbki czosnku
1/2 pęczka natki pietruszki
1 l wrzącej wody
1 łyżka oliwy z oliwek
szczypta estragonu
sól i pieprz
parmezan
Drobno posiekaj cebulę i usmaż na łyżce oliwy aż stanie się lekko szklista. Cukinię pokrój w plasterki, dodaj szczyptę estragonu i smaż z cebulą przez przez 5 minut. Szparagi pokrój na kawałki i dodaj do garnka (ale bez główek). Dodaj 1 litr wrzącej wody i gotuj przez 10 minut. Gdy warzywa się ugotują (ale nie rozgotują i pozostaną zielone!) dodaj porwaną sałatę i gotuj przez 2 minuty. Dodaj posiekaną natkę pietruszki i całość zmiksuj, a potem przetrzyj przez sito. Do gorącej jeszcze zupy wrzuć główki szparagów. Zupę podawaj posypaną tartym parmezanem.
Steki z rostbefu
na steki:
600 g rostbefu bez kości
1 szalotka
2 kieliszki czerwonego wytrawnego wina
2 goździki
2 łyżki klarowanego masła
olej do smażenia
pieprz i sól
na marchewkę:
3 średnie marchewki
2 cm imbiru
sok z 1/2 pomarańczy
2 łyżki oliwy
szczypta pieprzu cayenne
sól gruboziarnista
Marchewki umyj i obierz. Szeroką obieraczką wytnij z nich wstążki. Imbir zetrzyj na tarce i wymieszaj z sokiem pomarańczowym, pieprzem cayenne oraz oliwą. Marchewki wymieszaj z marynatą i odstaw na kilkanaście minut. W tym czasie rozgrzej piekarnik do 200 stopni. Warzywa ułóż na blasze wyłożonej papierem i piecz pod grillem (lub górną grzałką) przez ok. 7 minut (jak zaczną brązowieć brzegi, marchewka jest gotowa).
Z rostbefu wykrój 4 steki. Umyj je i dokładnie osusz. Oprósz grubo mielonym pieprzem, nie sól aby mięso nie puściło soków podczas smażenia. Mięso usmaż na mocno rozgrzanej i lekko posmarowanej olejem patelni przez 3 minuty z każdej strony (czas jest uzależniony od grubości steku, ale dla 1,5 cm grubości ten czas pozwoli na wysmażenie w stopniu medium). Steki odłóż na deskę by odpoczęły. Posól je do smaku. Na tej samej patelni zeszklij na 1 łyżce klarowanego masła posiekaną szalotkę i goździki. Dodaj wino i odparuj 80 % płynu. Dodaj kolejną łyżkę masła, posól i mieszaj by sos maksymalnie zgęstniał. Przed podaniem steki zanurz na chwilę w sosie i przez chwilę podgrzewaj a marchewkę posyp solą grubo ziarnistą. Steki ułóż na talerzu razem ze wstążkami marchewki. Steki można dodatkowo polać sosem powstałym podczas gotowania.
Szarlotka z orzechami i bezą
na ciasto:
100 g orzechów włoskich
100 g drobno mielonej pełnoziarnistej mąki pszennej
70 g cukru pudru
100 g zimnego masła
1 żółtko ugotowane na twardo
1 laska wanilii
skórka z 1 cytryny
na nadzienie:
3 duże jabłka
2 cm imbiru
sok z 1 cytryny
1 łyżeczka cynamonu
50 g orzechów włoskich
1 surowe żółtko
na bezę:
2 białka jajka
110 g cukru pudru
35 ml wody
szczypta soli
Przygotuj ciasto. Mąkę i cukier puder przesiej na stolnicę. Orzechy zmiel. Ugotowane żółtko jajka przetrzyj przez sito i dodaj do mieszanki mąki i cukru. Dodaj startą skórkę z cytryny i nasiona wyjęte z laski wanilii. Wszystko dokładnie wymieszaj. Zimne masło pokrój w kostkę dodaj do mieszanki na stolnicy i za pomocą dużego noża całość dokładnie posiekaj, a następnie szybko zagnieć - nie zagniataj długo, wystarczy by składniki scaliły się. Z ciasta uformuj kulę, zawiń w folię spożywczą i włóż do lodówki na 30 minut. Schłodzonym ciastem wyłóż posmarowaną masłem formę. Ciasto nakłuj widelcem i wstaw do lodówki na 15 minut. W między czasie nagrzej piekarnik do 180 stopni - funkcja góra dół. Ciasto wstaw do nagrzanego piekarnika i podpiekaj przez 15 minut.
Przygotuj farsz. Jabłka obierz, wydrąż, pokrój w cienkie cząstki i wrzuć do dużej miski. Imbir zetrzyj. Żółtko jajka roztrzep z sokiem z cytryny i startym imbirem, mieszanką zalej jabłka i odstaw na chwilę by przeszły smakiem imbiru i cytryny. Na podpieczone ciasto wyłóż nasączone mieszanką cząstki jabłek. Całość posyp cynamonem i posiekanymi orzechami. Wstaw ponownie do piekarnika i piecz przez 20 minut.
W tym czasie przygotuj bezę. Cukier wsyp do rondelka, zalej wodą i zagotuj. Białka jajek ubij ze szczyptą soli na sztywną pianę. Ubijając dalej dodawaj powoli gorący syrop cukrowy. Ubijaj aż piana będzie lśniąca, bardzo sztywna i całkowicie ostygnie. Gotową pianę wyłóż na podpieczoną szarlotkę i zapiekaj przez kolejne 10 minut, aż beza zbrązowieje na wierzchu.
Komentarze (0)
