Przepisy ze "Szczypty smaku"

Irlandzkie bułeczki z pastami
Irlandzkie bułeczki z pastami

Irlandzkie bułeczki z pastamina bułeczki:200 g mąki pełnoziarnistej pszennej100 - 150 ml maślanki1/2 płaskiej łyżeczki sody1/2 płaskiej łyżeczki cukru1/2 płaskiej łyżeczki soli1 gałązka rozmarynuna pastę z orzechów nerkowca:1 szklanka nerkowców1/2 szklanki wrzątkusok z 1/4 cytrynypół pęczka koperkupół pęczka szczypiorkusól do smakuna pastę z pieczonych buraków:2 upieczone buraki średniej wielkości1 małe opakowanie twarożku wiejskiego1/2 pęczka kolendrypieprz czerwonysólNerkowce zalej ciepłą wodą i odstaw na noc. Buraki umyj i upiecz. Następnego dnia rozgrzej piekarnik do 200 stopni. Przygotuj bułki. W misce wymieszaj dokładnie suche składniki za pomocą widelca. Dodaj 100 ml maślanki i wymieszaj. Ciasto powinno być grudkowate jednak jednolite. Gdyby było za suche dodaj jeszcze trochę maślanki (mąka ma różną wilgotność w zależności od przechowywania, dlatego czasem potrzeba mniej innym razem więcej maślanki). Dodaj łyżeczkę posiekanego rozmarynu. Posyp blat mąką wyłóż na niego ciasto z miski i zagnieć je kilkoma ruchami ręki aż do połączenia składników. Ciasta powinno zagniatać się nie dłużej niż 30 sekund. Zbyt długo zagniatane ciasto staje się twarde i niesmaczne. Gotowe ciasto podziel na cztery części, z każdej z nich uformuj bułeczkę i połóż ją na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Każdą bułeczkę natnij głęboko ostrym nożem na krzyż. Piecz przez około 15 minut aż staną się złociste. Aby sprawdzić czy bułeczki są upieczone popukaj w ich spód, jeśli wydadzą głuchy odgłos są gotowe.

Gdy bułki się pieką, przygotuj pasty z orzechów nerkowca i buraków. Rano wypłucz orzechy i zmiksuj z 1/2 szklanki posolonego wrzątku. Dodaj sok z cytryny, koperek i szczypiorek. Wstaw do lodówki na minimum 20 minut. Buraki upiecz poprzedniego dnia. Rano obierz ze skórki, pokrój i wrzuć do blendera. Dodaj przecedzony przez sito twarożek (bez nadmiaru płynu), sól, czerwony pieprz i posiekana kolendrę. Zmiksuj. Jeszcze ciepłe bułki podawaj z gotowymi pastami.

Zapiekane jajka przepiórcze4 jaja przepiórcze12 plastrów szynki długo dojrzewającej 1 papryka4 łyżeczki łagodnego serka koziego4 gałązki tymiankuoliwapieprz4 kokilki na muffiny posmaruj oliwą, każdą z nich wyłóż trzema plastrami długo dojrzewającej szynki. Przygotuj paprykę – pokrój ją na płaskie kawałki. Wsadź do nagrzanego do 190 stopni (termoobieg) piekarnika kokilki z szynką a obok nich paprykę i podpiecz przez 5-10 minut, tak aby szynka zarumieniła się. Po podpieczeniu szynki na dnie kokilek połóż po ćwiartce podpieczonej papryki i łyżeczce serka koziego. Do tak przygotowanych kokilek wbij po jajku przepiórczym, popieprz, posyp listkami tymianku i przykryj folią aluminiową. Piecz dalej w nagrzanym do 190 stopni (termoobieg) piekarniku przez 10-12 minut. Upieczone jajka w szynce wyłóż na talerze i podawaj z pełnoziarnistym pieczywem.

Zapiekane jajka przepiórcze
Zapiekane jajka przepiórcze

Omlet z guacamolena omlet:4 jajka1 zielona papryka1 biała część z pora1 garść zielonej fasolki szparagowej1/4 kostki bryndzyolej rzepakowysól i pieprzna guacamole:2 duże dojrzałe awokado10 pomidorków koktajlowych1/2 pepperoni1 mała szalotka1/4 limonki1/2 pęczka świeżej kolendrysól i pieprzFasolkę umyj i obetnij jej końcówki. Paprykę oczyść z gniazda nasiennego i pokrój w kawałki podobnej długości jak fasolka. Na rozgrzaną patelnię wlej olej rzepakowy i podgrzewaj go przez chwilę. Wrzuć paprykę a po chwili fasolkę. Białą część pora pokrój w paseczki i dodaj do warzyw na patelni. Smaż przez chwilę aż warzywa trochę zmiękną ale pozostaną al dente. Jajka roztrzep w misce z solą i pieprzem, wlej na patelnie, przykryj pokrywką i zmniejsz płomień do minimum. Smaż 6-8 min aż omlet ładnie się zarumieni. Pod koniec posyp bryndzą, poczekaj aż się rozpuści i zdejmij omlet z patelni.Gdy omlet się smaży przygotowuj guacamole. Dojrzałe awokado obierz, wyjmij z niego pestkę i krój go w kostkę. Pomidorki pokrój na ćwiartki. Szalotkę i pepperoni bardzo drobno posiekaj. Warzywa wrzuć do dużego moździerza, skrop sokiem z limonki, przypraw solą i pieprzem. Całość utłucz na tyle by pozostały wyczuwalne kawałki warzyw. Na koniec wrzuć garść posiekanej kolendry. Omlet podawaj z guacamole.

Omlet z guacamole
Omlet z guacamole

WIĘCEJ PRZEPISÓW I INSPIRACJI KULINARNYCH ZNAJDZIESZ W SERWISIE KULINARNI.PL

podziel się:

Pozostałe wiadomości