Aktualności

Powrót do listy

Reportaż Piotra Jaconia "Wszystko o moim dziecku" na antenie TVN Style!

Wiadomości |
Reportaż Piotra Jaconia "Wszystko o moim dziecku" na antenie TVN Style!
Piotr Jacoń 
Rzeczywistość osób transpłciowych i niebinarnych w Polsce to często ból. Inności, niezrozumienia i odrzucenia. I strach. Boją się także ich rodziny. "Wszystko o moim dziecku" to opowieści rodziców o dysforii, depresji i próbach samobójczych ich dzieci, a także o trudnościach ze znalezieniem właściwych lekarzy i przejściach przed polskimi sądami w walce o tożsamość. Opowieści przepełnione jednak przede wszystkim miłością.

Już 4. września, w niedzielę na antenie TVN Style będzie można obejrzeć reportaż Piotra Jaconia "Wszystko o moim dziecku".

Wszystko o moim dziecku - o czym jest?

O swoim życiu Piotrowi Jaconiowi opowiedzieli "tęczowi rodzice", między innymi motornicza, nauczycielka, rolnik czy górnik. Są z dużych miast i małych miasteczek. Z Polski i spoza niej.

Dokument został zakwalifikowany na 13. edycję LGBT+ Film Festival, który jest organizowany w  Polsce.

Ten reportaż, jakkolwiek był o miłości, to kończył się taką planszą i statystyką, która mówi o tym, jak bardzo rzadkie są takie postawy pełnego wsparcia [...] zostawiłem widzów z tą planszą, z tą statystyką i postanowiłem pójść dalej - mówił Piotr Jacoń, dziennikarz TVN24, autor książki "My, trans" i dokumentu "Wszystko o moim dziecku".


Dziennikarz dodał, że chciał sprawdzić, co to znaczy dla dzieci trans brak tego wsparcia, a także dowiedzieć się, dlaczego go nie ma, dlaczego go nie otrzymują od najbliższych. - I to znalazłem. Znalazłem w sumie w 6. opowieściach, które się złożą na cały reportaż. Pierwsza z nich, opowieść o Kacprze, dwudziestoletnim transpłciowym chłopaku z Łodzi, który studiuje reżyserię na łódzkiej filmówce.


Kim są bohaterowie dokumentu Piotra Jaconia?

- Sobą, to jest najważniejsze. To było takie dla mnie bardzo uderzające i jednocześnie pocieszające, bo nie ukrywam, że trochę bałem się wchodzić w tę część opowieści, bo czułem, że to będą trudne, smutne, mroczne historie, bo takie pewnie być muszą, [...], ale znalazłem, poza tym smutkiem, poza tą trudnością, autentyczną dumę z tego, kim jestem. Duma z bycia sobą, takie uwolnienie do bycia sobą - opowiadał Piotr Jacoń.


Dziennikarz w czasie rozmowy z prowadzącymi Dzień Dobry TVN odniósł się do obowiązujących w Polsce przepisów. Osoba transpłciowa, żeby zmienić i otrzymać nowe dokumenty, musi w pierwszej kolejności pozwać swoich rodziców. - To jest taki Polski wynalazek prawny. Świat sobie to inaczej rozwiązuje, nie tak boleśnie, jak to się dzieje u nas - mówił. Dziennikarz przyznał, że choć wiedział, jak ta rozprawa będzie wyglądała, to było to dla niego i jego bliskich bardzo trudne doświadczenie.


"Wszystko o moim dziecku" - ten reportaż Piotra Jaconia o życiu rodziców transpłciowych i niebinarnych dzieci w wielu domach stał się pretekstem do rozmów. Kończył się dramatyczną statystyką. W Polsce transpłciowość swoich dzieci w pełni akceptuje zaledwie 25 procent matek i 15 procent ojców.


Reportaż Piotra Jaconia "Wszystko o moim dziecku" na antenie TVN Style:

  • 4. września, niedziela o 23:00
  • 7. września, środa o 23:00

 

Piotr Jacoń wspiera osoby transpłciowe
Piotr Jacoń wspiera osoby transpłciowe

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
publikuj
Właśnie pojawiły się nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Pomoc | Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
NOWY SEZON "ZGŁOŚ TEN REMONT" w TVN Style już 26. września!
Następny artykuł:

NOWY SEZON "ZGŁOŚ TEN REMONT" w TVN Style już 26. września!

tvnpix