Aktualności

Powrót do listy

„Tu jest pięknie”: drugie życie zapomnianych tamborków na ścianie hotelowego pokoju

Wiadomości |
„Tu jest pięknie”: drugie życie zapomnianych tamborków na ścianie hotelowego pokoju
„Tu jest pięknie”: drugie życie tamborków na ścianie hotelowego pokoju  
Nieco zapomniane tamborki na ścianie sypialni inspirowanej twórczością Stanisława Wyspiańskiego. Taki widok mogą ujrzeć goście jednego z krakowskich hoteli. XIX-wieczny budynek jest ogromnym dziełem sztuki, a oprowadziła Was po nim Dorota Szelągowska w 2. odcinku 5. sezonu programu "Tu jest pięknie".

Tamborek składa się z dwóch obręczy i został wynaleziony, by ułatwić haftowanie. W dzisiejszych czasach coraz mniej osób z niego korzysta, większość nie pamięta pewnie nawet jak wygląda. Niełatwo znaleźć też tamborek w domach czy sklepach. Dorota odkryła całe ich mnóstwo w jednym z krakowskich hoteli.

Ten niesamowity hotel funkcjonuje od dwóch lat i mieści nieopodal krakowskiej ASP, w jednej z XIX-wiecznych kamienic. Niepozorny budynek skrywa prawdziwe architektoniczne dzieła sztuki. Swoim wyglądem ma oddawać cześć byłym rektorom uczelni wyższej: Janowi Matejce, Jerzemu Nowosielskiemu czy Stanisławowi Wyspiańskiemu. Temu ostatniemu poświęcono hotelowy pokój, na ścianie którego można znaleźć właśnie dekoracyjne tamborki. Niegdyś służyły do haftowania, teraz umieszczono w nich wzorzyste materiały. Wisząc obok siebie na jasnej ścianie tworzą niesamowite dzieło sztuki.

Te same wzory, które są na tamborkach pojawiają się również na innych elementach wyposażenia tego niezwykłego hotelowego pokoju. O tym, że pomieszczenie inspirowane jest sztuką Wyspiańskiego świadczą jasne kolory, nie brak tu jednak mocniejszych akcentów, takich jak odsłonięta ceglana ściana czy ciemny fragment tapety.

Cały 2. odcinek 5. sezonu "Tu jest pięknie" zobaczysz w TVN Style jeszcze w:

piątek, 13 marca, 21:10

niedziela, 15 marca, 11:45

poniedziałek, 16 marca, 15:40

wtorek, 17 marca, 13:35

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
publikuj
Właśnie pojawiły się nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Pomoc | Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
„Tu jest pięknie”: wiele twarzy artystycznego krakowskiego hotelu
Następny artykuł:

„Tu jest pięknie”: wiele twarzy artystycznego krakowskiego hotelu

tvnpix