Aktualności

Powrót do listy

"Zrób coś z tym dzieckiem": jak zachęcić dziecko do sprzątania pokoju?

Wiadomości |
"Zrób coś z tym dzieckiem": jak zachęcić dziecko do sprzątania pokoju?
"Zrób coś z tym dzieckiem": jak zachęcić dziecko do sprzątania pokoju? 
Znamy niewielu dorosłych, którzy lubią sprzątać, a na pewno jeszcze trudniej znaleźć takie dzieci. Porządki czasami są jednak koniecznością. Jak zachęcić dziecko do posprzątania swojego pokoju lub włączenia się do innych domowych obowiązków?

Rodzicom 6-letniej Amelki, dla której sprzątanie jest ostatnią rzeczą, którą chce robić, psycholożka Ewa Nejno w 1. odcinku programu "Zrób coś z tym dzieckiem" udzieliła kilku rad. Zaczęła od tego, że nie wolno dziecku przerywać zabawy czy oglądania bajek i zaganiać go do sprzątania.

- To jest trochę tak jakbyście byli w połowie jakiegoś filmu i ktoś by Wam kazał sprzątać - tłumaczy Ewa. - Na sprzątanie musi być wyznaczona, określona jasno pora, o której wszyscy wiedzą, Amelka też.

Psycholożka razem z rodzicami ustaliła, że w ich przypadku najlepszym dniem na sprzątanie będzie sobota.

- Najważniejsze jest to, żeby zaplanować obowiązki naszych dzieci - wtedy wiedzą, co je czeka, nie są zaskoczone i też dzięki temu się nie buntują - mówi Ewa.

Psycholożka zwróciła też uwagę, że dziecko musi jasno wiedzieć, czego rodzic od niego oczekuje. Trzeba prosto i krótko wyjaśnić, co dziecko ma zrobić.

- Jeśli chcecie, żeby dzieci wykonywały Wasze polecenia, to nie ma innej metody jak chwalić, chwalić, chwalić, nawet nieudane próby wykonania zadania - podkreśla Ewa.

Pamiętajmy też, pokój dziecka to jego przestrzeń, ono ma się tam czuć dobrze. Niech dziecko samo ustali, gdzie trzyma poszczególne rodzaje zabawek, gdzie chce postawić jakąś dekorację.

- Amelka musi określić, co dla niej znaczy porządek w jej pokoju - zwróciła się Ewa do rodziców dziewczynki. - Powinniście się umówić na konkretne czynności.

Pamiętajcie też, że o wiele łatwiej jest utrzymać porządek - nie tylko w pokoju dziecięcym - gdy jest mniej rzeczy. Mniej ubrań to mniejszy bałagan w dziecięcej szafie, a mniej zabawek - w pokoju.

1. odcinek "Zrób coś z tym dzieckiem" zobaczysz w TVN Style jeszcze w:

środę, 28 kwietnia, 15:15

czwartek, 29 kwietnia, 20:40

piątek, 30 kwietnia, 13:25

niedzielę, 2 maja, 12:30

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły się nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Pomoc | Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
"Zrób coś z tym dzieckiem": dziecko kopie, niszczy, bije? Psycholog Ewa Nejno radzi, co zrobić!
Następny artykuł:

"Zrób coś z tym dzieckiem": dziecko kopie, niszczy, bije? Psycholog Ewa Nejno radzi, co zrobić!

tvnpix