Autystyczne dzieci
powrót do listy

Autystyczne dzieci

Nasze programy: Zagraniczne poprzednie sezony

W jaki sposób osoby autystyczne postrzegają świat wokół nich? Jak wygląda życie rodzin, w których jest dziecko dotknięte autyzmem? Dokument „Autystyczne dzieci" stara się znaleźć odpowiedź na te i wiele innych pytań.

Od kilku lat obserwuje się wzrost liczby dzieci z zaburzeniami autystycznymi. Występują one u jednego na 100 dzieciaków. Autyzm to całe spectrum zaburzeń i szerokie pojęcie. Kryją się za nim cechy powodujące trudności rozwojowe i zaburzenia komunikacyjne.

Wraz ze znanym brytyjskim dziennikarzem, Louisem Theroux, odwiedzimy nowoczesny Ośrodek Edukacji Specjalistycznej w Warren w New Jersey. Pracujący w nim specjaliści z ogromnym oddaniem i za wszelką cenę starają się pomóc dzieciom w nauce i codziennym funkcjonowaniu. Efekty ich pracy bywają spektakularne bądź... żadne. Bardzo ciężko jest przewidzieć, jak będą się rozwijały osoby autystyczne.

Wśród bohaterów dokumentu będzie 19-letni Niki, który dzięki zajęciom w Ośrodku poczynił postępy kwalifikujące go do zmiany szkoły na zwykłą szkołę średnią. Niki świetnie mówi po japońsku i zna dwie rożne odmiany tego języka. Jest też autorem fantastycznej powieści "Dragonula". Jest błyskotliwy i świetnie funkcjonuje w środowisku. Mama mówi o nim, że jest niezwykły.

Poznamy też dzieci takie jak 13-letni Joe, mający częste ataki agresji i nastoletni Brian, obecnie wyciszony i towarzyski, ale w przeszłości agresywny dla swojej mamy. Poznamy też 7-letnie bliźniaki: Marcello i Lucy, które żyją w swoim świecie, z którego nieczęsto wychodzą „do ludzi". Ich cudowni rodzice otwarcie mówią o tym, jak trudno jest latami czekać na słowa: "mama" i "tata", choć dla swoich dzieci zrobiliby wszystko. Zapraszamy na nasz dokument.

Zwiastun dokumentu "Autystyczne dzieci"
Zwiastun dokumentu "Autystyczne dzieci"

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły się nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
tomasz_szpala
tomasz_szpala

Czy mógłbym prosić o informację gdzie mogę obejrzeć cały film?

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   Pomoc | Zasady forum
   Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
   tvnpix