Chorobliwe lęki
Powrót do listy

Chorobliwe lęki

Nasze programy: Zagraniczne poprzednie sezony

Sine ma 10 lat i kiedy się boi – cała sztywnieje, robi się biała. Lęk paraliżuje ją, czuje go poprzez ból brzucha, kołatanie serca, zaciśnięte gardło i trudności ze złapaniem oddechu. Strach nie pozwala jej żyć i normalnie funkcjonować, bawić się i uczyć. Sine boi się zostawać sama w pomieszczeniach, boi się wycieczek szkolnych, występów, chorób, ciemności, windy, tego, że świeca się przewróci i jej dom spłonie. Trzeba Sine towarzyszyć w łazience, być przy niej codziennie w szkole na pierwszej lekcji.

Dziewczynka jest wycofana, nie odzywa się i nie uśmiecha, nigdy nie zadaje żadnych pytań, nie zgłasza się na lekcjach, towarzyszy dzieciom w szkole ale nie uczestniczy w ich zabawach.

Laura, jej rówieśniczka, we wczesnym dzieciństwie była odważna i wszędobylska, stopniowo stawała się lękliwa i jej niepokój rośnie. Lęk Laury dotyczy głównie tego, że coś się stanie z jej rodzicami, dlatego boi się z nimi rozstawać. Wyobraźnia podpowiada jej najgorsze scenariusze. Jedna minuta spóźnienia taty podczas powrotu z pracy wywołuje niepokój, którego dziewczynka nie potrafi zatrzymać i zracjonalizować. Kiedy ojciec nie wróci przez kolejne 5 minut, Laura potrafi wpaść w niekontrolowaną histerię, którą długo nie można ukoić. Dziewczynka nie może oddychać, płacz dławi ją, trzęsie się ciało, źrenice są rozszerzone, Laura nie potrafi rzeczowo myśleć.

Obie dziewczynki trafią do programu terapeutycznego CoolKids, w którym specjaliści uczą dzieci i ich rodziny, jak wyrwać się z zamkniętego koła lęku, jak zacząć normalnie żyć, dostrzegać pozytywne aspekty naszych codziennych działań.

Zobaczcie koniecznie, jak walkę z lękiem musiały stoczyć dwie 10-latki. Zapraszamy na ten niezwykły dokument!

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
publikuj
Właśnie pojawiły się nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
~Gość

Świetny dokument . Byłam pod wielkim wrażeniem polecam !!!!

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   Pomoc | Zasady forum
   Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
   tvnpix