Dzieci więźniów
Powrót do listy

Dzieci więźniów

Nasze programy: Zagraniczne poprzednie sezony

W ubiegłym roku ponad 200 tysięcy brytyjskich dzieci miało jednego lub oboje rodziców przebywających za kratami. Co najmniej raz w tygodniu około 10 tysięcy dzieci odwiedza więzienia, niekiedy odległe o 200-300 km od domu. Dla skazanych, spotkanie z dzieckiem polepsza komfort odsiadki oraz jest jeden z czynników przyspieszających resocjalizację. Statystyki mówią, że więźniowie pozbawieni tego przywileju 6 razy częściej dopuszczają się recydywy. To korzyści i zalety dla więźniów. Czy jakieś instytucje zastanawiają się, jakie korzyści ma dziecko odwiedzające w więzieniu co tydzień tatę lub mamę? Czy tym dzieciom zapewnia się jakąkolwiek pomoc? Odpowiedz brzmi: nie. Dopiero od niedawna w Wielkiej Brytanii, dla dzieci więźniów, zaczęły powstawać grupy wsparcia.

Poznajcie małą Ruby, która tęskni i celebruje czytanie listów od taty. Trzyma je w specjalnej szkatułce i traktuje jak skarby. Dziewczynka jest u taty w więzieniu kilka razy w tygodniu; zna procedury, wie, że musi przejść przez bramkę wykrywająca metale, wie, że nie może usiąść tacie na kolanach. A tak chciałaby się do niego przytulić... 16-letni Cameron ma mamę narkomankę. Wstydzi się tego i ukrywa fakt, że matka siedzi w więzieniu odbywając karę i poddając się jednocześnie odwykowi... Uważa, że w którymś momencie mama wolała brać narkotyki niż być mamą, ale to wyznanie nie chce mu przejść przez gardło.

Cameron nie utrzymuje z mamą kontaktu, nie odwiedza jej w więzieniu, nie podchodzi do telefonu, nie odpisuje na listy. Uważa, że słowa nic nie znaczą. Przebaczy mamie, kiedy ta pokaże, że jej zależy. Clayton ma 15 lat i od dziecka odwiedza tatę w więzieniu. Ojciec trafia do „paki" regularnie co kilka miesięcy za różne drobne przestępstwa. Mimo, że za każdym razem obiecuje poprawę i prosi o przebaczenie. Clayton wie, że słowa taty nie mają najmniejszego znaczenia. Nie ufa mu. Ale go kocha... Oto piekło dzieci więźniów.

Dzieci więźniów
Dzieci więźniów

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
publikuj
Właśnie pojawiły się nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Pomoc | Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
tvnpix