Nieczysta gra sieciówek
powrót do listy

Nieczysta gra sieciówek

Nasze programy: Zagraniczne poprzednie sezony

H&M powstało jako mała rodzinna firma w latach 40-tych w Szwecji. Przez lata wyrosło na gigantyczną światową grupę. Na jej czele stoi rodzina Perssonów, najbogatsza dynastia Skandynawii. H&M oparło swój biznes o prosty i genialny pomysł: stworzyło modne, dobrej jakości ciuchy w przystępnej cenie. Za 2013 rok zysk H&M netto to 1 mld 92 miliony euro! H&M stworzyło wizerunek nowoczesnej firmy łączącej kapitalizm i moralność, dbającej o pracowników, przestrzegającej przepisy dotyczące płac, godzin pracy, ekologii itd. Francuska dziennikarka wraz z ekipą TV wyruszyła w 6-miesięczną podróż po Azji, Afryce i Europie, by zbadać, czy prawdziwe są doniesienia o nieetycznych praktykach biznesowych koncernu. Czy za tym przyjaznym, efektownym obliczem H&M nie skrywa drugiego, kontrowersyjnego?

Słyszy się głosy, że H&M to skrót od „hańba i matactwo". Razem kamerą, najczęściej ukrytą, odwiedzimy fabryki w Bangladeszu, szyjące ciuchy dla H&M, porozmawiamy z pracownikami, dowiemy się, ile godzin spędzają w pracy, ile zarabiają. Poznamy ludzi, którzy walczą o nagłośnienie faktu, że budynki fabryk wznoszone są na najtańszych, często bagiennych terenach, bez pozwoleń lub ze sfałszowanymi pozwoleniami. Inspekcje i audyty w nich to fikcja. Budynki mają nadbudowane piętra, grożą zawaleniem.

Kilkanaście miesięcy temu runęła Rana Plaza, fabryka w Dhace, grzebiąc ponad tysiąc osób. Czy tamto wydarzenie otwarło oczy urzędników, by polepszyć warunki pracy i los pracowników szyjących dla wielkich koncernów? Zapraszamy na nasz dokument!

Zwiastun programu "Nieczysta gra sieciówek"
Zwiastun programu "Nieczysta gra sieciówek"

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły się nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
~Gość

W POLSCE NIE MA SZWACZEK DLA TEGO PRODUKUJĄ W BANGLADESZU.W POLSCE NAJBARDZIEJ OPODATKOWANĄ I WYKORZYSTYWANĄ GRUPĄ SPOŁECZNĄ SĄ RZEMIEŚLNICY. Czy to za PO czy PIS. Wszyscy obiecują a nikt nie widzi ,że Polski rzemieślnik ,aby się utrzymać musi pracować po 18 godzin dziennie .Nigdy nie ma urlopu i tylko patrzą co mu jeszcze zabrać wiedząc... rozwiń

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   elpatrole

   Reportaż w żadnym stopniu nie ukazuję, aby firma H&M łamała jakiekolwiek prawa. Ukazuję jedynie brudy jakie są w polityce i urzędach Bangladeszu. Ciekawi mnie czemu nie jest wymieniona żadna inna marka, która również produkuje swoje ubrania w tych fabrykach.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     Pomoc | Zasady forum
     Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
     tvnpix